Savunma mekanizmaları ve psikopatolojik tanı ilişkisi
- Tez No: 30774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ü ÖZET Bu araştırmada, savunma mekanizmaları ve psikopatolojik tanı ilişkisi incelen miştir. Bu amaç doğrultusunda, psikotik, nevrotik ve normal grupları oluşturan de neklere Savunma Biçimi Ölçeği (SBÖ) verilerek, bu grupların kullandıkları savunma sınıfları ve savunma mekanizmaları bakımından farklı olup olmadıkları incelenmiştir. Aynı zamanda cinsiyet değişkeninin kategorilerinin, kullanılan savunma sınıflan ve savunma mekanizmaları bakımından değişiklik gösterip göstermediğinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmaya 40 psikotik (20 Kadın - 20 Erkek); 40 nevrotik (20 Kadın - 20 Er kek) ve 40 normal (20 Kadın - 20 Erkek) olmak üzere toplam 120 denek katılmıştır. SBÖ deneklere bireysel olarak uygulanmıştır. Ölçümlerin değerlendirilmesinde var- yans analizi ve Tukey testi teknikleri kullanılmıştır. istatistiksel analiz sonuçlarına göre, olgun, nevrotik ve olgun olmayan savunma sınıflarından elde edilen puanlar dikkate alındığında, olgun savunma sınıfında denek grupları arasında farklılık bulunmamıştır. Ancak cinsiyete göre bir farklılık vardır; ka dınlar, olgun savunmaları erkeklerden daha fazla kullanmaktadır. Olgun savunma sı nıfında, denek grubu ve cinsiyet ortak etkisi sözkonusu değildir. Nevrotik savunma sı nıfından alınan puanlar üzerinde denek grubu ve cinsiyet değişkenlerinin temel etkisi de, ortak etkisi de görülmemiştir. Olgun olmayan savunma sınıfından alınan puanlan denek grubu değişkeninin kategorileri etkilemiştir. Psikotik grup, olgun olmayan sa vunmalarda, hem nevrotik hem de normal gruptan daha yüksek puan almıştır. Cinsi yet değişkeninin bu savunma sınıfından alınan puanlar üzerinde herhangi bir etkisi görülmemiştir. Denek ve cinsiyet grubu ortak etkisi de bulunmamıştır. Savunma Biçimi Ölçegi'nde 20 savunma mekanizmasından alınan puanlar bakı mından denek gruplan incelediğinde, psikotiklerin yansıtma ve yer değiştirme savun ma mekanizmalarını hem nevrotik hem de normal gruplardan daha fazla kullandıkları görülmüştür. Yalıtma savunma mekanizmasını psikotiklerin nevrotiklerden daha fazla kullandıklan görülmekle birlikte, psikotik ve normaller arasında yalıtma savunma me kanizmasının kullanımı bakımından farklılık görülmemiştir. Psikotiklerin yadsıma sa vunma mekanizmasını da nevrotiklerden daha fazla kullandıklan görülmekle birlikte; psikotik ve normaller arasında yadsıma savunma mekanizmasının kullanımı bakımın dan farklılık görülmemiştir. Savunma mekanizmalan cinsiyet değişkeni bakımından incelendiğinde, kadınların, yüceltme, idealleştirme ve bedene yükleme savunma meka-m nlzmalannı erkeklerden daha fazla kullandıkları görülmüştür. Çözülme savunma me kanizmasında denek ve cinsiyet grubu ortak etkisi görülmüştür. Psikotik erkek grup diğer tüm denek ve cinsiyet grubundakilerden daha yüksek puan almıştır. Özetlenecek olursa, araştırmadan elde edilen sonuçlar, kullanılan savunma sı nıflan ve savunma mekanizmaları bakımından denek grupları arasında farklılık oldu ğunu göstermektedir. Kullanılan savunma sınıflan bakımından denek gruplan arasın daki farklılık kendini olgun olmayan savunma sınıfında göstermektedir. Psikotik tanı grubu olgun olmayan savunma sınıfında, hem nevrotik hem de normal denek grupla-. nndan farklıdır. Psikoüklerin, yansıtma ve yer değiştirme savunma mekanizmalarını, hem nevrotik hem de normallerden daha fazla kullandıkları anlaşılmaktadır. Yalıtma ve yadsıma savunma mekanizmalarının kullanımında ise psikotiklerle normaller ara sında farklılık olmamakla birlikte, nevrotiklerin bu savunmalan daha az kullandıktan görülmektedir. Kadınların, yüceltme, idealleştirme ve bedene yükleme savunma meka nizmalarım erkeklerden daha çok kullandıklan ve psikotik erkek grubun çözülme sa vunma mekanizmasını diğer tüm denek ve cinsiyet grubundakilerden daha fazla kul landıktan da araştırmanın bulgulan arasındadır. Sunulan çalışmada, savunma mekanizması kavramının tam ve tedavi bakımın dan önemi vurgulanmış, sonuçlarla ilgili yayınlar gözden geçirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İv ABSTRACT The purpose of this study was to Investigate the relationship between defense mechanisms and psychopathological diagnosis. For this purpose Defense Style Questionnaire (DSQ) was given to psychotic, neurotics, and normal subjects to see whether these groups were different in terms of their usage of defense classes and defense mechanisms. Change in sex according to the use of defense classes and defense mechanisms was also studied. The sample of the study consisted a total of 120 subjects of which 40 were psychotic (20 Female - 20 Male); 40 were neurotic (20 Female - 20 Male); and 40* were normal (20 Female - 20 Male). DSQ was andministered Individually to the subjects. The data were analyzed by the analysis of variance and Tukey Test. The results of the statistical analyses revealed no difference among subject groups In mature defense classes. However, there was a sex difference where females used mature defenses more than males. In mature defense classes there was no interaction between subject groups and sex. No interaction and main effect were found in neurotic defense classes. Different subject groups had effect on Immature defense classes. Psychotic group had higher scores than both neurotic and normal groups at immature defense classes. Sex had no effect on this defense class. Also there was no interaction between subject groups and sex. The scores of 20 defense mechanisms of DSQ revealed that psychotic group mostly used projection, displacement defense mechanisms more than both neurotic and normal groups. Although psychotics used isolation defense mechanism more than neurotics, there was no diiference between psychotics* and normals' use of Isolation defense mechanism. Also psychotics used denial defense mechanism more than the neurotics but there was no difference between psychotics' and normals' use of denial defense mechanism. When defense mechanisms were studied in terms of sex, results revealed that females used sublimation, idealization and somatization defense mechanisms more than males. Psychotic male group had higher scores than the other sex and subject groups.In summary, results of the study revealed that subject groups were different in their usage of defense classes and mechanisms. In terms of the usage of defense classes there was a difference among subject groups in immature defense classes. Psychotic group was different from both neurotic and normal groups in the usage of immature defense classes. It was seen that psychotics used projection and displacement defense mechanisms more than both neurotics and normals. Although there was no difference between psychotics' and normals' usage of isolation and denial defense mechanisms, neurotics used these defense mechanisms less than psychotics and normals. The results of the study also revealed that females used sublimation, idealization, and somatization defense mechanisms more than males and psychotic male group used dissociation defense mechanism more than the other sex and subject groups. In the present study the importance of defense mechanism concept in terms of diagnosis and psychotherapy was emphasized. Also, the results of the study has been discussed in the light of the literature on this line.