Diffüz büyük b hücreli lenfoma olgularında lenfosit aktivasyon geni-3 (LAG-3) ekspresyonunun histopatolojik ve prognostik belirteçler ile ilişkisi
The relationship between lymphocyte activation gene-3 expression with histopathological and prognostic markers in diffuse large B cell lymphoma cases
  1. Tez No: 658550
  2. Yazar: EMİNE BEGÜM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLÇAY KANDEMİR, UZMAN MEHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL), dünya çapında en sık görülen Non-Hodgkin Lenfoma(NHL) türüdür. Hastaların bir bölümü tedaviye yanıt vermemekte ya da nüksler nedeniyle kaybedilmektedir. Bundan dolayı tedaviye ve prognoza yönelik belirteçlerin araştırılması önem taşımaktadır. Günümüzde, tümör mikroçevresinde bulunan bağışıklık hücrelerinin immün kontrol noktasındaki reseptörleri, tedavide ve prognozun belirlenmesinde umut vaad etmektedir. Bu immün kontrol noktasındaki moleküllerden birisi olan Lenfosit Aktivasyon Geni-3(LAG-3) ile ilgili birtakım yayınlar olsa da literatürdeki çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada, DBBHL olgularında, LAG-3'ün tümör hücrelerindeki ve tümörü infiltre eden lenfositlerdeki (TILs) immünohistokimyasal ekspresyonunun, hastanın klinik ve prognostik verileri ile ilişkisi araştırıldı. Bu yolla, LAG-3 molekülünün, DBBHL hastalarındaki ekspresyon durumunun ortaya konması ve prognostik değeri olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamızda, 210 adet DBBHL olgusuna ait LAG-3 immünohistokimyasal antikorları ile işaretli kesitlerde TILs'teki ve tümör hücrelerindeki LAG-3 ekspresyonu iki patolog tarafından değerlendirildi. Vakaların yaşı, cinsiyeti, tanı anındaki hastalık evresi, IPI skoru ve R-CHOP tedavisine yanıt derecesi kaydedildi. BULGULAR Çalışmamızda DBBHL tanısı almış olguların %39'unun tümör hücrelerinde, çeşitli şiddetlerde LAG-3 ekspresyonu olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
AIM Diffuse large B cell lymphoma (DBBHL) is the most common worldwide Non-Hodgkin Lymphoma(NHL) type worldwide. Some of the patients do not respond to treatment or lost due to reccurences. Therefore, it is important to investigate the markers for treatment and prognosis. Today, the immune checkpoint receptors of immune cells in the tumor microenvironment are promising in the treatment and determination of prognosis of various cancer types. Although there are some research related to Lymphocyte Activation Gene-3 (LAG-3), one of the immun checkpoint receptors, studies in the literature are limited. In this study, the relationship between immunohistochemical expression of LAG-3 in the DLBCL cells and tumor infiltrating lymphocytes (TILs) was investigated. In this way, it was aimed to determine the expression status of LAG-3 receptor in DLBCL cases and to determine whether it has a prognostic value. MATERIALS AND METHODS In our study, LAG-3 expression in TILs and tumor cells in sections marked with LAG-3 immunohistochemical antibodies of 210 DLBCL cases was evaluated by two pathologists. Age, gender, Ann Arbor stage at the time of diagnosis, IPI score, and degree of response to R-CHOP treatment were recorded. RESULTS In our study, we found that 39% of the cases diagnosed with DLBCL had LAG-3 expression in various intensities.