Bipolar bozukluk tanısıyla takip edilen hastaların klinik özelliklerinin optik koherens tomografi bulgularıyla ilişkisinin araştırılması
Evaluation of the relationship between clinical features of bipolar disorder and optic coherence tomography findings
- Tez No: 468621
- Danışmanlar: DR. ÖZGE ŞAHMELİKOĞLU ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Literatür incelendiğinde Bipolar Bozukluk'taki (BPB) nörodejenerasyonun Optik Koherens Tomografi (OKT) ile ilişkisi üzerine yapılmış çalışmalar bulunsa da; BPB'nin prognozunu etkileyebilecek klinik özelliklerle ilişkisini araştıran kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada BPB tanısıyla takip edilen hastalar ve hastalarla yaş, cinsiyet gibi sosyodemografik özellikler açısından eşleştirilmiş sağlıklı grup arasında OKT bulguları açısından farklılıkları ve hasta grubunun klinik özellikleriyle OKT bulguları arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefliyoruz. Metod: Araştırmanın örneklemi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ayaktan Tedavi Ünitesi'nde tedavi gören, DSM 5'e göre ötimik 80 BPB tip I (ortalama yaş±ss=37,8±10,3; %46,3 erkek) ve 80 sağlıklı kontrolden (ortalama yaş±ss=36,9±8,9; %51,3 erkek) oluşmaktadır. Hastalara SCID-1, Hamilton Depresyon Ölçeği, Young Mani Değerlendirme Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Tüm katılımcılara kendi hazırladığımız sosyodemografik veri formu uygulanmış ve Dr.Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde göz muayenesi ve OKT çekimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: When the literaure investigated, altough there are studies about relationship between neurodegeneration in bipolar disorder (BD) and optic coherence tomography, there are limited studies investigating relations with clinical characteristics which can affect BD prognosis. In this study, we aim to search OCT finding differences between followed patients which BD diagnosed and a healthy group which matched to patients in sociodemographic features such as age, gender etc. and relation between clinical features of patient group and OCT findings. Method: 80 BD Type I as per DSM 5 patients (average age =37, 8±10,3; %46,3 male) which are being treated in Bakırköy Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Education and Research Hospital, Outpatient Treatment Unit and 80 healthy control (average age=36,9±8,9; %51,3 male ) are included into the study. SCID-1, Hamilton Depression Scale, Young Mani Evaluation Scale and Hamilton Anxiety Scale applied to the patients. To all participants, sociodemographic data form applied and eye examinations and OCT evaluation performed in Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital.