65 yaş ve üstü hastalarda kırılganlık indeksi ve kırık riski arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between fraility and fracture risk in patients 65 years and older
- Tez No: 468631
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT, UZMAN FATMA KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Tüm dünyada yaşlı nüfusun hızla artmasına parelel olarak geriatrik sendromlar içinde bir fenomen olarak yer alan kırılganlık kavramı popüler hale gelmiştir. Literatürdeki az sayıda klinik çalışmalar ile osteoporoz ve kırılganlık etyolojisinde ortak faktörlerin yer aldığı gösterilmiş. Biz de çalışmamızda kırılganlık ile kırık riski arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini hedefledik. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışmaya hastanemizin Dahiliye Kliniği'nde yatan ya da kliniğe ayaktan başvuran 65 yaş ve üstü toplam 120 hasta dahil edildi. Tüm hastalara kırılganlık düzeyinin tespiti için Kanada Sağlık ve Yaşlılık Çalışması (CHAS) Kriterleri'nin Türkçe Versiyonları uygulandı. Hastalara kırık riskinin belirlenmesi için Kırık Risk Değerlendirme Ölçeği (Fracture Risk Assessment Tool, FRAX) uygulandı. Çalışmaya alınan hastalarda ayrıca laboratuvar parametreleri olarak kalsiyum, 25-Hidroksi Vitamin D, parathormon, albumin değerleri bakıldı. İstatistiksel analizler için SPSS (IBM Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanıldı. BULGULAR: Yetmiş sekizi kadın (%65), 42'si erkek (%35) olmak üzere toplam 120 hasta değerlendirildi. Olguların yaş ortalaması 74,533±6,70 yıl olarak saptandı. Kırılganlık ile FRAX parametreleri arasında pozitif anlamlı korelasyon değerleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Frailty, a phenomenon in geritaric syndrome, has become very popular nowadays concordantly with increasing elderly population around the world. In literature, limited number of clinical studies showed that there are common etiological factors of osteoporosis and frailty. In our study, we aimed to evaluate the relationship between frailty and fracture risk. Material and Methods: This study included 120 patients aged 65 years and over who were hospitalized or remotely referred to our Internal Medicine Clinic. We performed Turkish version of Canadian Health and Aging Study (CHAS) Criteria to all patients in order to determine the frailty degree. Fracture risks of these patients were detected by performing Fracture Risk Assessment Tool (FRAX). We Investigated all the patients for calcium, 25-hydroxy vitamin D, albumin and parathormone levels in blood analysis. SPSS (IBM Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program was used for statistical analysis. Results: In our study 78 women (%65) and 42 men (%35) were evaluated. The average of age was 74,533±6,70 years. Positive meaningful correlation was detected between frailty and FRAX parameters.