Kalça artroplastisi yapılan hastaların sarkopeni ve yara yeri enfeksiyonu ilişkisinin retrospektif olarakincelenmesi
Retrospective study of the relationship between sarcopenia and surgical site infection in patients undergoing hip arthroplasty
- Tez No: 975935
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET MALTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sarkopeni, giderek yaşlanan toplumlarda sağlık problemlerine yol açarak sağlık maliyetlerini arttırmaktadır. Kırık riskini arttırmakta, hastalarda ek hastalıklara yol açmakta ve hastaları kısıtlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, 65 yaş üstü kalça kırığı nedeniyle artroplasti yapılan hastalarda sarkopeni oranını belirlemek ve bu durumun postoperatif komplikasyonlar ile yara yeri enfeksiyonlarıyla ilişkisini incelemektir. Bu çalışmada Kasım 2022-Kasım 2024 tarihleri arasında kalça artroplastisi yapılan 456 hasta retrospektif olarak incelendi. Dışlama kriterleri doğrultusunda 304 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların operasyon öncesi çekilen bilgisayarlı tomografilerinde lomber 4.vertebra hizasındaki kas kütlesi atenüasyonuna göre boyandı, 3D Slicer programıyla kas kütlesi hesaplandı. SMA ve SMİ değerlerinin kadınlar için sırasıyla <92,4 cm² ve <34,2 cm²/m², erkekler içinse <130,7 cm² ve <41,3 cm²/m² altındaki değerler sarkopenik kabul edildi. Çalışmada, bu hesaplamalarla tespit edilen sarkopeninin, hastaların ameliyat sonrası dönemde yaşadığı komplikasyonlar ve cerrahi alan enfeksiyonları ile ilişkisi incelendi. Sarkopenik hastalarda yaş ortalaması yüksek ve vücut kitle indeksi düşük bulunmuştur. ASA skoru daha yüksek, mobilizasyonları daha az, Modifiye Kırılganlık İndeksleri yüksek bulunmuştur. Sarkopeninin cerrahi yara yeri enfeksiyonuyla ve postoperatif komplikasyonlarla ilişkisi bulunmamıştır, ancak genel anestezi uygulanan alt grupta sarkopenik hastalarda majör postoperatif komplikasyon, postoperatif gelişen pnömoni ve solunum sıkıntısını ve 30 günlük mortaliteyi arttırdığı bulundu. Sarkopeni yaşlanan toplumda önemli bir endişe kaynağıdır. Hala sebepleri ve tedavi yöntemleri araştırılmaktadır. Yaşlı popülasyonda ameliyat öncesi fiziksel kapasitelerine ulaşmak hali hazırda zorken, sarkopenik hastalarda bu zorluk katlanarak artmaktadır. Sarkopeniyi preoperatif değerlendirmemize eklemek geriatrik hastaların anestezi yönetiminde önem arz edebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Sarcopenia causes health problems and increases health costs in increasingly aging societies. It increases the risk of fracture, causes comorbidities and restricts patients. The aim of this study was to determine the rate of sarcopenia in patients over 65 years of age undergoing arthroplasty for hip fracture and to examine its relationship with postoperative complications and surgical wound infections. In this study, 456 patients who underwent hip arthroplasty between November 2022 and November 2024 were retrospectively analyzed. According to the exclusion criteria, 304 patients were included in the study. In the preoperative CT scans of the patients, the muscle mass at the level of the 4th lumbar vertebra was stained according to its attenuation, and the muscle mass was calculated with the 3D Slicer program. SMA and SMI values <92,4 cm² and <34,2 cm²/m² for women respectively, and <130,7 cm² and <41,3 cm²/m² for men were considered sarcopenic. In the study, the relationship between sarcopenia determined by these calculations and postoperative complications and surgical site infections was analyzed. Sarcopenic patients had higher mean age and lower body mass index. ASA score was higher, mobilization was lower and Modified Frailty Index was higher. Sarcopenia was not associated with surgical wound infection and postoperative complications, but general anesthesia may increase major postoperative complications, postoperative pneumonia and respiratory distress, and 30-day mortality in sarcopenic patients. Sarcopenia is a major concern in an ageing society. Its causes and treatment modalities are still under investigation. While it is already difficult to reach preoperative physical capacity in the elderly population, this difficulty increase exponentially in sarcopenic patients. Including sarcopenia in our preoperative evaluation can be important in the anesthetic management of geriatric patients