Pentilentetrazol(PTZ) uygulanarak epilepsi oluşturulan erkek ratlarda beyinde temporal ve parietal bölge üzerine yapılan stereolojik bir çalışma
A stereological study on the temporal and parietal region of the brain i̇n male rats with epilepsy appli̇ed by pentylenetetrazole (PTZ)
  1. Tez No: 716841
  2. Yazar: VEYSEL AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Epilepsi beyinde gerçekleşen anormal elektriksel aktiviteden kökenlenen, tekrarlayan, spontan nöbetler olarak tanımlanır. Bu nöbetler şuurdaki değişiklik ile beraber ya da ayrı olarak motor, duyusal, otonomik veya psişik semptomlar ile belirmektedir. Bu belirtiler hasta bireyin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilemektedir. Bu çalışmada PTZ ile oluşturulan deneysel epilepsinin beynin lobus temporalis ve lobus parietalis bölgelerine olan etkilerinin stereolojik yöntemler ile araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada 3 aylık, 250 gr ortalama ağırlığa sahip erişkin 20 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Her grupta 10 hayvan olmak üzere kontrol ve PTZ grupları oluşturuldu. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmazken PTZ grubuna 0.5 ml %0,9'luk serum fizyolojik içerisine yüksek 80 mg/kg PTZ karıştırılıp intraperitoneal yoldan tek doz enjeksiyon şeklinde gerçekleştirildi. Enjeksiyonun ardından 30 dakika süre ile gözlem sonucunda Racine skalasının 6 davranışsal değişiklik evresi tespit edildi. Kontrol ve PTZ gruplarına ait tüm sıçanlar 50 mg/kg ketalar anestezisi altında açılarak perfüzyon uygulandı. Her iki grubun tüm sıçanlarının beyinleri çıkarıldı ve ışık mikroskobunda incelemeler için uygun takipleri yapıldı. Hematoksilen-Eozin boyası ile boyanan kesitlerden ışık mikroskobu kullanılarak fotoğraflar çekildi. Cavalieri Prensibi uygulanarak her bir grup için ayrı ayrı beyin dokusunda total lobus temporalis ve lobus parietalis hacmi, substantia grisea hacmi ve total lobus temporalis ve lobus parietalis'de nöron sayıları hesaplandı. Elde edilen verilerin istatistiki değerleri tespit edildi. Ölçümlerin gruplara göre karşılaştırılmasında“Mann-Whitney-U Testi”kullanıldı. Gruplarda ayrı ayrı olmak üzere ölçümler arası ilişkileri belirlemede ise“Spearman korelasyon katsayıları”hesaplanarak SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.25) istatistik paket programı tercih edildi. Gruplara göre beynin total lobus temporalis ve lobus parietalis hacim ölçümünde, substantia grisea hacim ölçümünde ve nöron sayısında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Epilepsy is defined as recurrent, spontaneous seizures originating from abnormal electrical activity in the brain. These seizures are manifested by motor, sensory, autonomic or psychic symptoms together with or separately from the change in consciousness. These symptoms seriously affect the patient's quality of life. In this study it is aimed to investigate the effects of experimental epilepsy induced by PTZ on the temporal and parietal regions of the brain with stereological methods. In the study, 20 adult male Wistar Albino rats, 3 months old, with an average weight of 250 g were used. Control and PTZ groups were formed, with 10 animals in each group. While no application was made to the control group, a single dose injection was performed intraperitoneally by mixing 80 mg/kg PTZ with 0.5 ml 0.9% saline into the PTZ group. As a result of the observation for 30 minutes after the injection, 6 behavioral change stages of the Racine scale were detected. All rats belonging to the control and PTZ groups were perfused by opening the under 50 mg/kg ketalar anesthesia. The brains of all rats of both groups were removed and appropriate follow-ups were made for light microscopic examinations. Photographs were taken using light microscopy from sections stained with hematoxylin-eosin dye. By applying the Cavalieri Principle, the total lobus temporalis and lobus parietalis volume, substantia grisea volume, and total lobus temporalis and lobus parietalis neuron numbers were calculated separately for each group. Statistical values of the obtained data were calculated.“Mann-Whitney-U Test”was used to compare the measurements according to the groups.“Spearman correlation coefficients”were calculated to determine the relationships between the measurements separately in the groups. SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.25) statistical package program was used for the calculations. No statistically significant difference was observed in the total temporal and parietal volume measurement of the brain, grey matter volume measurement and the number of neurons according to the groups (p>0.05).