Flor ve 7,12-dimetilbenzantrasene kronik maruz kalmanın ratlarda anksiyete, motor aktivite ve öğrenmeye etkisi
Effect of chronic exposure to fluorine and 7,12-dimethylbenz(A)nthracene on anxiety, motor activity and learning on rats
- Tez No: 468670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN OTO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Halk Sağlığı, Pharmacy and Pharmacology, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, volkanik bölgelerde kronik zehirlenmelere neden olduğu bilinen flor ve polisiklik aromatik hidrokarbon türevi olan 7,12-dimetilbenzantrasen'in sıçanlarda anksiyete, motor aktivite ve öğrenme fonksiyonları üzerine olan etkileri incelendi. Çalışmada 90 adet Wistar albino ırkı erkek sıçan, her grupta 10 adet olacak şekilde 9 gruba ayrıldı. I. grup sıçanlar kontrol grubu olarak ayrıldı. II. grup sıçanlara haftada 1 kez DMBA çözücüsü (susam yağı) uygulandı. III. grup sıçanlara 1 ppm flor, IV. grup sıçanlara 15 ppm flor ve V. grup sıçanlara 30 ppm flor, NaF şeklinde içme sularına ilave edilerek 90 gün boyunca uygulandı. VI grup sıçanlara DMBA (10 mg/kg/po/haftalık), VII. grup sıçanlara 1 ppm flor ile DMBA, VIII. grup sıçanlara 15 ppm flor ile DMBA ve IX. grup sıçanlara 30 ppm flor ile DMBA 90 gün boyunca benzer dozlarda uygulandı. Çalışmanın başlangıcı ile 30, 60 ve 90. günlerinde sıçanlara anksiyete (yükseltilmiş artı labirent), motor aktivite (rota rod) ve öğrenme (Morris su tankı) uygulandı. Testlerin tamamlanmasından sonra sıçanlardan intrakardiyak yöntemle alınan kan serumunda flor analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of fluorine which is known to causes chronic toxication in volcanic areas and 7,12- dimethylbenz(a)nthracene which is a polycyclic aromatic hydrocarbon on anxiety, motor activity and learning functions on rats were investigated. 90 Wistar-albino male rats were divided into 9 groups including 10 animals in each group. 1st group rats were set as control. 2nd group rats were administered DMBA vehicle (sesame oil) once a week. 3rd group rats received 1 ppm fluorine, 4th group rats received 15 ppm fluorine and 5th group rats received 30 ppm fluorine, in the form of NaF in their drinking water for 90 days. 6th group rats received DMBA (10 mg/kg/po/weekly), 7th group received 1 ppm fluorine and DMBA, 8th group rats received 15 ppm fluorine and DMBA and 9th group rats received 30 ppm fluorine and DMBA during 90 days in similar doses. Anxiety (elevated plus maze), motor activity (rota rod) and learning (Morris water maze) tests were administered to rats at the beginning and at the 30th, 60th and 90th days of the study. Following completion of tests fluorine analysis were conducted in blood serum obtained with intracardiac method from rats.