Profil estetiğinde göz önüne alınan unsurlar
Considered factors in profile esthetics
  1. Tez No: 468671
  2. Yazar: HÜLYA YARDIMCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FEYZA HOLOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmanın amacı, sagittal olarak farklı iskeletsel özelliklere sahip hastaların profil fotoğrafları kullanılarak estetik değerlendirilmesi yapıldığında profili oluşturan hangi unsurların fark edilebildiğinin sabit göz izleme cihazı ile tespit etmektir. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden ANB açılarına göre İskeletsel Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III hastaların her birinden 10 erkek ve 10 kadın fotoğraf olacak şekilde gruplar oluşturuldu. Bu profil fotoğrafları meslekten olmayan 50 erkek ve 50 kadın gözlemciye gösterilerek beğenilere göre skorlama yapmaları istenildi. Sabit göz izleme cihazı kullanılarak gözlemcilerin ekrandaki fotoğrafları incelerken hangi bölgelere ne kadar süre baktıkları objektif olarak tespit edildi. İskeletsel Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III kadın ve erkek profil fotoğraflarının beğeni skorları arasında anlamlı bir fark bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine with the fixed eye tracking device which elements constituting the profile can be noticed when aesthetic evaluation of sagittal patients with different skeletal features is done using profile photographs. Groups from the archives of the Orthodontics Department of the Gaziosmanpaşsa University Dentistry Faculty were formed to be 10 male and 10 female photographs from each of the skeletal Class I, Skeletal Class II and Skeletal Class III patients according to ANB. 50 male and 50 female observers were asked to make scoring according to their likes. Using the fixed eye tracking device, it was objectively determined how long the observers gazed at which areas when viewing the pictures on the screen. Skeletal Class I, Class II and Class III male and female profile photographs showed a significant difference between the scores of appreciation.