Kısmi türevli diferansiyel denklemlerin bilgisayar ile numerik çözümleri
- Tez No: 46870
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GALİP OTURANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Günümüzde birleşik elemanların endüstride çok geniş kullanma alanları bulunmaktadır,özellikle birleşik malzemelerdeki sıcaklık dağılımı konusu daha fazla bir önem arzetmektedir. Bu çalışmada birleşik elemanların sıcaklık dağılımlarının nümerik çözüm yöntemleri ile incelenmesi konusu üzerinde durulmuştur.Nümerik çözümlerin, diğer analitik çözüm yöntemlerinden elde edilemeyen sonuçların bulunmasında büyük kolaylık sağladığı görüldü. Tezin uygulama kısmında,bir yapı elemanı olan tuğlaya sonlu farklar metodu uygulanmıştır.Çözümün nümerik hesabı için elde edilen 72x72 tipindeki denklem sisteminin çözümü için iterasyon yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, the composite solids are widely used in industry -Especially, temperature distribution of composite solids is a very important subject. In this research temperature distribution of composite solids were studied using several numerical techniques.lt is known that numerical applications are more practical than analytical solutions. In the application part of the thesis, finite difference method was applied to a fleor brick which is an important building material. Iteration of 72x72 type equation obtained from the numerical calculations.