Bazı meyve ve sebzelerde hormon kalıntılarının tayin yöntemleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 46869
  2. Yazar: MUHAMMET DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR HIŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, izmir piyasasından elde edilen bazı meyve ve sebzelerde bitki gelişimini düzenleyici maddelerin kalıntı analizleri üzerinde çalışılmıştır. HPLC ile yapılan analizler sonucu 17 tane standart bitki gelişimini düzenleyici maddenin alıkonma zamanı belirlenmiş ve bu standartlardan halen ülkemizde kullanılmakta olan o< ve 13 naphtalane acetic acid,. - naptalane acet amid, gibberellic acid, 2,4-diclorophenoxy acetic acid, 2,4, 5-triclorophenoxy acetic acid üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar sonucu, elma örneklerinde 0.38 ve 0.01 ppm, havuçta 0.22 ppm, salatalıkta 0.06 ppm naphtalane acetic acid, elmada; 0.01 ppm naphtalane acetamide kalıntısına rastlanmıştır, üzümlerde yapılan çalışmalarda ise gibberellic acid kalıntısına rastlanmamıştır. 2,4-D ve 2, 4, 5-T kalıntı analizleri Gaz kromatografisi ile yapılarak} domateste 2 ppm, patlıcanda 5 ppm, çilekte 7.2 ppm 2,4-D kalıntısı bulunmuştur. Metodlar üzerinde geri kazanma çalışmaları yapılmış ve % geri kazanma oranları bulunarak metodun çalışabilirliği test edilmiştir. Geri kazanım faktörleri NAA'da % 84.3, NAAmid'de % 81.73, GA3'de % 82 ve 2,4-D'de de % 95.33 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY The residues of plant growth regulators in some fruits and vegetables randomly collected from Izmir Market were analyzed. Seventeen different kinds of plant growth regulators were separated by using HPLC. Residue analysis were done on a£ and B naphtalane acetic acid, naphtalane acet amide, gibberellic acid, 2,4-dicloro phenoxy acetic acid and 2, 4, 5-trichloro phenoxy acetic acid which are still being used in our country. The residue level of NAA in apple, carrot and cucumber were found 0.38, 0.22 and 0.06 ppm, respectively and the level of the NAAmide was found as 0.01 ppm in apple. Also, the gibberellic acid was investigated in grapes but could not be detected. In gas chromatographic analysis, the residue levels of 2,4-D and 2,4,5-T in tomatoe, eggplant and strawberry were found as 2; 5 and 7,2 ppm, respectively. The recovery factors for the NAA, NAAmide, GA3 and 2,4-D were found as 84.3 %, 81.73 %, 82 % and 95.33 %, respectively.