Hemşirelerin empati düzeyleri ile yatan hastaların memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of nurses' empathy levels and the satisfaction of patients living
- Tez No: 468703
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma, hemşirelerin empati düzeyleri ile yatan hasta memnuniyetinin değerlendirilmesini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Evreni Uşak'ta bulunan bir devlet hastanesinde çalışan 350 hemşire ve bu hastanede yatmakta olan 500 hasta; örneklemi ise, devlet hastanesinin cerrahi ünitelerinde çalışan 100 hemşire ve bu servislerde yatan 150 hasta oluşturdu. Verileri toplamada hastalara demografik bilgi formu ve Newcastle Hemşirelik Bakımı Memnuniyet Ölçeği, hemşirelere ise; Empatik Eğilim ölçeği ve demografik bilgi formu kullanıldı. İstatistiksel analizlerin değerlendirilmesinde NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken Student t Testi, Mann Whitney U testi, Oneway Anova Testi, Kruskal Wallis testi kullanıldı. Anlamlılık p0.05. Hastaların sosyodemografik özellikleri ile hasta memnuniyeti arasında da istatistiksel olarak anlamlılık bulunmadı p>0.05.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study to evaluate the nurses' empathy levels and the patient satisfaction in hospital. The universe consists of 350 nurses working in a state hospital in Uşak and 500 patients in this hospital; The sample consisted of 100 nurses working in the surgical units of the state hospital and 150 patients lying in these services. The data are summarized in the disease demographic information form and the Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale; Empathic Tendency scale and demographic information form were used. Statistical analysis was performed using the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) program. Student t test, Mann Whitney U test, Oneway Anova test, Kruskal Wallis test were used for the evaluation of the study data. Significance was evaluated at p 0.05. There was no statistically significant difference between sociodemographic characteristics and patient satisfaction of the patients p> 0.05