Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin empati düzeyleri ve palyatif bakım tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between empathy levels and palliative care attitudes of nurses working in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 972952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KONUKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin empati düzeyleri ile palyatif bakıma yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel bir çalışma olarak tasarlanan bu araştırma 15 Şubat-15 Haziran 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde en az 1 yıl çalışmış olan yenidoğan hemşireleri oluşturmuştur. Türkiye'nin her bölgesine dağıtılan anonim çevrim içi bir anket üzerinden (Google Formlar) veri toplanması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama formu olarak, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde görev yapan hemşirelerin sosyodemografik özelliklerine yönelik 29 sorudan oluşan anket formu, 20 maddelik Jefferson Empati Ölçeği ve 26 maddelik Yenidoğan Palyatif Bakım Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada hemşirelerin Jefferson Empati Ölçeği toplam puan ortalaması 102,49±15,48 olarak belirlenmiş, empati düzeyi ile palyatif bakım tutum alt boyutlarından organizasyon (p<0,001) ve klinik (p=0,007) arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif ilişki bulunmuştur. Empati puanındaki her bir puanlık artış, organizasyon puanını 0,012 puan, klinik puanını ise 0,011 puan artırmaktadır. Hemşirelerin tanımlayıcı özellikleri incelendiğinde; cinsiyet (p=0,002), yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışmaktan memnuniyet durumu (p=0,002), palyatif bakım eğitimi alma (p=0,004), empati kavramına ilişkin bilgi düzeyini yeterli bulma (p=0,026) ve palyatif bakım konusundaki bilgi düzeyini yeterli bulma (p=0,009) değişkenlerine göre empati düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışma sonucunda, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin empati düzeylerinin yüksek olduğu, palyatif bakıma yönelik tutumlarının ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin empati düzeyleri ile palyatif bakıma yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve empati düzeyleri yükseldikçe palyatif bakıma yönelik tutumlarının olumlu yönde etkilendiği saptanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, hemşirelik eğitim programlarında empati ve palyatif bakım konularına daha fazla yer verilmesi ve uygulamaya dönük hizmet içi eğitimlerin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the relationship between the empathy levels of nurses working in neonatal intensive care units and their attitudes toward palliative care. Materials and Methods: Designed as a descriptive and cross-sectional study, this research was conducted between February 15 and June 15, 2025. The study population consisted of neonatal nurses who had been working in neonatal intensive care units in Turkey for at least one year. Data were collected through an anonymous online questionnaire (Google Forms) distributed across all regions of Turkey. The data collection tools included a 29-item sociodemographic questionnaire, the 20-item Jefferson Scale of Empathy, and the 26-item Neonatal Palliative Care Attitude Scale. Results: The mean total score on the Jefferson Scale of Empathy was 102.49±15.48. A statistically significant and positive relationship was found between empathy levels and the organizational (p<0.001) and clinical (p=0.007) subdimensions of palliative care attitudes. Each one-point increase in empathy score was associated with an increase of 0.012 points in organizational score and 0.011 points in clinical score. Additionally, significant differences in empathy levels were found according to gender (p=0.002), satisfaction with working in the neonatal intensive care unit (p=0.002), receiving palliative care training (p=0.004), perceived knowledge level regarding the concept of empathy (p=0.026), and perceived knowledge level regarding palliative care (p=0.009). Conclusion: The findings of this study indicate that nurses working in neonatal intensive care units have high levels of empathy and moderately positive attitudes toward palliative care. A significant association was observed between empathy levels and attitudes toward palliative care, suggesting that increased empathy levels are associated with more positive attitudes. In light of these findings, it is recommended that nursing education curricula include more content on empathy and palliative care, and that the frequency and quality of practical in-service training programs be enhanced.