Kan alma işlemi sırasında uygulanan üç farklı dikkati başka yöne çekme yönteminin çocukların ağrı ve anksiyete düzeyine etkisi
Effectiveness of three different distraction methods on pain and anxiety levels of children during phlebotomy
  1. Tez No: 468702
  2. Yazar: GAMZE İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hastane ortamında invaziv girişimler çocuklar için önemli ağrı ve anksiyete kaynağıdır. Bu çalışma, çocuklarda kan alma işlemi sırasında uygulanan üç farklı non-farmakolojik yöntemin çocukların ağrı ve anksiyete düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışma Ağustos- Kasım 2016 tarihleri arasında 6-10 yaş arası 180 çocukla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Çocuklar rastlantısal olarak dört eşit gruba ayrıldı. Birinci grubu; işlem sırasında çizgi film izletilen çocuklar, ikinci grubu; video oyunu oynatılan çocuklar, üçüncü grubu; ebeveynleri tarafından konuşularak dikkati başka yöne çekilen çocuklar, dördüncü grubu herhangi bir müdahale yapılmadan rutin kan alma işlemi uygulanan çocuklar oluşturdu. Çocukların ağrı ve anksiyete düzeyi hem çocukların kendi ifadelerine hem de ebeveyn ve gözlemci hemşire ifadelerine göre birbirinden bağımsız olarak değerlendirildi. Anksiyete düzeyini belirlemek için“Çocuk Korku Ölçeği- CFS”, ağrı düzeyini belirlemek için“Wong-Baker Ağrı Ölçeği- W-BPS”kullanıldı. Gruplar ağrı düzeylerini etkileyebilecek, yaş, cinsiyet, kan alma deneyimi, işlem öncesi anksiyete düzeyi gibi değişkenler açısından benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Invasive procedures are important causes of pain and anxiety during hospitalization. This study aims to evaluate the effect of three different distraction on the pain and anxiety levels of children during phlebotomy. This is a randomized controlled trial which was conducted with 180 children of 6-10 years age and data was collected in the months of August - November 2016. Participants were randomized in 4 groups; children in group 1 watched cartoons; children in group 2 played video games; children in group 3 were distracted by their parents' verbal interaction; whereas the children in group 4 experienced no distraction method during philebotomy procedures. The level of anxiety and pain perception were evaluated independently based on children's, observer nurse's, and parent's feedback.“Children Fear Scale”was used to evaluate anxiety level and“Wong-Baker Pain Scale”was used to evaluate pain perception level of children. Age, sex, previous phlebotomy experiences, and anxiety level prior to the procedures causes no significant difference (p>0.05). The difference between groups based on both the anxiety levels and pain scores during phlebotomy was statistically significant (p>0.05). The lowest level of anxiety and pain perception was reported in group 2 (playing video games).