Hemşirelikte mesleki değerler ve duygusal zekâ ilişkisinin incelenmesi
Analyzing the relationship between emotional intelligence and professional values of nursing
- Tez No: 468705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma hemşirelerin mesleki değerleri ile duygusal zekâları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Evreni İstanbul'da bulunan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 490 hemşire, örneklemi ise çalışmaya katılmayı kabul eden 216 hemşire oluşturdu. Veriler; bilgi formu, revize edilen hemşirelerin mesleki değerleri ölçeği ve duygusal zekâ ölçeği ile toplandı. %95 güven seviyesinde ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilen verilerin analizinde One-Sample Kolmogorov- SmirnovTesti, Corelasyon analizi (Spearman's), Kruskal-Wallis ve Mann Whitney-U testi kullanıldı. Hemşirelerin revize edilen hemşirelerin mesleki değerleri ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 101,27 ± 15,62, duygusal zeka ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 137,22 ± 25,27, duygusal farkındalık alt boyut puan ortalaması 28,59 ± 4,98, duygularını yönetme alt boyut puan ortalaması 26,46 ± 6,04, motive etme alt boyut puan ortalaması 27,28 ± 5,80, empati alt boyut puan ortalaması 28,18 ± 5,49 ve sosyal beceri alt boyut puan ortalaması 26,69 ± 5,97 bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study to examine the relationship between the professional values of nurses and their emotional intelligence. The universe consisted of 490 nurses working in a Training and Research Hospital in Istanbul and 216 nurses who agreed to participate in the study. Data; Information form, occupational values scale of the revised nurses and emotional intelligence scale. One-Sample Kolmogorov-Smirnov Testi, Corelation Analysis (Spearman's), Kruskal-Wallis and Mann Whitney-U test were used to analyze data at 95% confidence level and 5% significance level. Nurses 'average score of revised nurses' occupational values was 101,27 ± 15,62, mean score of emotional intelligence scale was 137,22 ± 25,27, emotional awareness subscale average score was 28,59 ± 4,98, Score average 26,46 ± 6,04, motive subscale average score 27,28 ± 5,80, empathy subscale average 28,18 ± 5,49 and social skill subscale average score 26,69 ± 5,97 found.