Hemşirelerde uzmanlaşmaya yönelik tutum ile meslektaş dayanışması arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between nurses attitude towards specialization and colleagues solidarity
  1. Tez No: 997487
  2. Yazar: ERVA ÇİLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, hemşirelerde uzmanlaşmaya yönelik tutum ile meslektaş dayanışması arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte ilişki arayıcı çalışmanın evrenini bir kamu hastanesinde çalışan hemşireler oluşturdu (N:554). Çalışmanın verileri ilgili kurumda çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hemşirelerle Aralık 2024 – Mart 2025 tarihleri arasında toplandı. Çalışmanın örneklem büyüklüğü G*Power 3.1 programı ile hesaplandı, en az 112 kişiye ulaşılması hedeflendi. Çalışma 241 hemşirenin katılımıyla tamamlandı. Araştırmada“Kişisel ve Mesleki Bilgi Formu”,“Hemşirelikte Uzmanlaşmaya Yönelik Tutum Ölçeği (HUTÖ)”ve“Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği (HMDÖ)”kullanıldı. Çalışma için ölçek kullanım, etik kurul ve kurum izinleri alındı. Verilerin analizinde SPSS 27 (IBM) paket istatistik programı kullanıldı. Veriler ortalama, standart sapma, frekans, yüzde dağılımları, çarpıklık ve basıklık değerleri ile değerlendirildi. Karşılaştırmalı analizlerde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve post hoc testi olarak Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanıldı. İlişki analizi Spearman korelasyon analizi ile değerlendirildi. Çalışmada kullanılan ölçeklerin iç tutarlıkları Cronbach Alpha katsayısı ile değerlendirildi. Veriler p<0,05 anlamlılık düzeyinde test edildi. Hemşirelikte Uzmanlaşmaya Yönelik Tutum Ölçeği puan ortalaması 73,22±12,88 bulundu, katılımcıların %80,5'inin iyi düzeyde tutuma sahip olduğu tespit edildi. Hemşirelerin Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği puan ortalaması 97,07±11,39 olarak belirlendi. Hemşirelikte Uzmanlaşmaya Yönelik Tutum ile Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması, Duygusal Dayanışma alt boyutu ve Akademik Dayanışma alt boyutu arasında pozitif yönde orta derecede anlamlı ilişkilerin olduğu belirlendi. Sonuç olarak; lisans ve lisansüstü müfredatlarında uzmanlaşmaya yönelik bakış açısını geliştiren, dayanışma kavramını vurgulayan ve lisans seviyesinden itibaren bilimsel çalışmalara gönüllü katılıma teşvik eden uygulamalara yer verilmesi önerilerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between attitudes towards specialization and collegiality in nurses. The universe of this descriptive and cross-sectional relationship-seeking study consisted of nurses working in a public hospital (N:554). The data of the study were collected from nurses working in the relevant institution and who agreed to participate in the study between December 2024 and March 2025. The sample size of the study was calculated with the G*Power 3.1 program, and it was aimed to reach at least 112 people. The study was completed with the participation of 241 nurses.“Personal and Professional Information Form”,“Attitude Towards Specialization in Nursing Scale”and“Collegial Solidarity Scale in Nurses”were used in the study. Scale use, ethics committee and institutional permissions were obtained for the study. SPSS 27 (IBM) statistical package program was used in the analysis of the data. The data were evaluated with mean, standard deviation, frequency, percentage distributions, skewness and kurtosis values. In comparative analyses, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Bonferroni corrected Mann Whitney U test were used as post hoc test. Relationship analysis was evaluated with Spearman correlation analysis. Internal consistencies of the scales used in the study were evaluated with Cronbach Alpha coefficient. Data were tested at p<0.05 significance level. Attitude Towards Specialization in Nursing Scale mean score was found as 73.22±12.88, it was determined that 80.5% of the participants had a good level of attitude. Nurses' Collegiality Scale mean score was determined as 97.07±11.39. It was determined that there were moderately significant positive relationships between Attitude Towards Specialization in Nursing and Collegiality in Nurses, Emotional Solidarity sub-dimension and Academic Solidarity sub-dimension. As a result, it can be suggested that undergraduate and graduate curricula should include practices that develop a perspective towards specialization, emphasize the concept of solidarity and encourage voluntary participation in scientific studies from the undergraduate level.