Preterm bebeklerde giydirmenin uyku süresi, büyüme ve taburculuk süresine etkisi
The effects of clothing on sleep time, growth, and discharge time in preterm infants
- Tez No: 468709
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma, giydirilen ve giydirilmeyen preterm bebeklerde uyku süresi, büyüme ve taburculuk süresine etkilerini belirlemek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Etik kurul ve kurum izinleri alındı. Araştırmanın evrenini Özel Medicana International İstanbul Hastanesi' nde Mart-2016 - Mayıs 2017 tarihleri arasında doğan preterm bebekler, örneklemini vaka seçim kriterlerine uyan 60 preterm bebek ( Giydirilen=30, Giydirilmeyen=30) oluşturdu. Veri toplama araçları olarak; Tanımlayıcı Bilgi Formu, Hasta İzlem Formu, giysiler, streç film, tartı, mezura, dijital kronometre, monitör, açık yatak kullanıldı. Guruplardaki bebeklerin küvözden açık yatağa alındığı gün ve taburcu olmadan 1 gün önce 24 saatlik uyku süreleri, büyüme ve taburculuk süreleri incelendi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 programı ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda grupların tanımlayıcı özellikleri açısından benzer olduğu görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to investigate the possible effects of dressing or not dressing preterm infants on sleep time, growth criteria, and discharge time, employing pre-test- and post-test control group design in non-randomized groups. Ethics committee and institutional permissions were obtained. The preterm infants born in the Private Medicana International Istanbul Hospital between March 2016 and May 2017 formed the population of the research, and with 60 preterm infants (Dressed = 30, Not-Dressed = 30) matching the case selection criteria formed the sample for the research. Descriptive Information Forms, Patient Monitoring Forms 1 and 2, clothing, stretch film, a scale, scissors, a digital stopwatch, a monitor, and an open bed were used as data collection tools. 24-hour sleep periods, growth criteria, and discharge times of the infants were assessed one day before discharge, as well as the day that the infants were taken to the open bed from the incubator. The obtained data were evaluated statistically by NCSS (Number Cruncher Statistical System) software. The results of the study revealed that the descriptive characteristics of the groups were similar (p> 0,05).