Hemşirelik ile ilk ve acil yardım bölümü öğrencilerinin ağrı inançlarının belirlenmesi
Determination of pain beliefs of first and emergency aid department students with nursing
  1. Tez No: 468708
  2. Yazar: AYŞEGÜL DEDE AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, hemşirelik ile ilk ve acil yardım bölümü öğrencilerinin sosyo-demografik ve ağrıya ilişkin özelliklerine göre ağrı inançlarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Veriler 2015-2016 eğitim öğretim döneminde Nisan-Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul' da bulunan bir üniversitenin Hemşirelik Yüksekokulunda okuyan 267 ve Meslek Yüksekokulunun İlk ve Acil Programında okuyan 121 öğrenciden Tanıtıcı Bilgi Formu ve Ağrı İnançları Ölçeği uygulanarak toplandı. İstatistiksel analizde; yüzde, frekans, t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve LSD kullanıldı. Hemşirelikte öğrencilerin %70'inin kadın olduğu, %32,6'sının 3. Sınıf olduğu, ilk ve acil yardım bölümü öğrencilerinin %60,3'ü'ünün erkek olduğu ve %58,7'sini ise 2. sınıf öğrencileri olduğu bilinmektedir. Hemşirelik bölümünde okuyan öğrencilerin %10,5'inde kronik ağrı yaşandığı, %40,1'inin baş ağrısı yaşadığı ve %48,5'inin ayda birkaç kere analjezik kullandığı saptandı. İlk ve acil yardım bölümü öğrencilerinde ise, %3,3'ünde kronik ağrı olduğu, %67,8'inin baş ağrısı yaşadığı ve %42,2'sinin yılda birkaç kere analjezik kullandığı saptandı. Hemşirelik bölümü öğrencilerinde yaş ile psikolojik inançlar alt boyutunda pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptandı. 3. Sınıf öğrencilerinin organik ve psikolojik alt boyutlarından diğer sınıflara göre daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Ağrı varlığında“tamamlayıcı yöntemlere başvuranların geçmesini beklerim geçmezse ağrı kesici alırım”diyenlere göre daha yüksek puan aldığı saptandı (p0.05). Yaş, sınıf, alınan eğitim, kronik ağrı ve hastalık durumu, hospitalizasyon öyküsü gibi parametrelerin öğrencilerin ağrı inancını etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the sociodemographic characteristics of nursing and paramedic students and the beliefs of pain according to pain-related characteristics such as chronic illness, presence of chronic pain, frequency of use of painkillers, type of pain experienced most frequently.The datas were collected between April-May 2016 by applying 267 Reading and Vocational School's First and Emergency Program 121 students' Introductory Information Form and Pain Beliefs Scale, which were read in the College of Nursing at a university in Istanbul. In statistical analysis; Percentage, frequency, t-Test, One-way ANOVA and LSD were used.70% of the students studying in the nursing department are female and 32.6% are 3rd grade students.