Profesyonel basketbolcularda beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeylerinin incelenmesi
Exemination of nutrition habits and knowledge levels in professional basketball players
- Tez No: 468717
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, profesyonel basketbolcuların beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeylerinin saptanması amacı ile tanımlayıcı araştırma olarak planlanıp yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Nisan 2017-Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul ilinde profesyonel olarak basketbol oynayan 17-35 yaş aralığındaki 51 basketbolcu oluşturmaktadır. Beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeylerini belirlemek için daha önce yapılmış bilimsel çalışmalardan yararlanılarak araştırmacı tarafından 44 soruluk bir anket düzenlenmiştir. Bu kapsamda sosyodemografik durumu, sporcu beslenmesi konusundaki bilgileri, beslenme alışkanlıkları sorgulanmıştır. Anketler basketbolcuların dinlenme saatlerinde açıklama yapılarak uygulanmıştır. İstatiksel hesaplamalarda SPSS (versiyon 22.0) programı kullanılmış olup bulguların değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel metodların yüzde (%), frekans dağılımı (f), ki-kare test istatistiği (𝑥2)analizi kullanılmıştır. P değerinin 0,05'ten küçük olduğu durumlarda gruplar arası fark anlamlı kabul edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde basketbolcuların%78,4'ünün beslenmesine dikkat ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Exemination of Nutrition Habits and Knowledge Levels in Professional Basketball Players This research was planned and conducted as a descriptive study with the aim of identifying nutrition habits and knowledge levels of professional male basketball players.The sample of the research consists of 51 male basketball players aged between 17-35 who professionally play basketball between April 2017 and May 2017 in İstanbul province. In order to determine the nutritional habits and knowledge levels, by using the previous scientific studies, questionnaire form consisting totally 44 questions which searches sociodemographic status, frequency of food consumption, information on sportsman nutrition and nutrition habits was applied to basketball players during basketball players' rest periods. SPSS (version 22.0) program was used in statistical calculations and descriptive statistical methods analysis (percentage (%), frequency distribution (f), chi square test statistic (²)) was used in the evaluation of findings. When the P value was less than 0.05, the difference between the groups was considered as significant. When the findings were evaluated, the alcohol consumption rate of the basketball players who participated in the survey was found as43.1%. The regular use of food supplements by basketball players was found as 74.5%.60% of those who recommend food supplements intake to basketball players are conditioners and coaches.Regular use of nutritional supplements with age groups was found as significantly related.It was found that %78.4 of basketball players pay attetion to nutrition.It has been determined that there is a significant relation between paying attention to nutrition and information about the sports nutrition.