Sosyal medya (instagram) paylaşımlarının çalışan bireylerde egzersiz motivasyonu, psikososyal durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of how social media (instagram posts) affects employee in respect to exercise motivation, psychosocial status and qualiyt of life
- Tez No: 468728
- Danışmanlar: PROF. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sosyal medya kullanımının giderek yaygınlaşması göz önüne alınarak, bu araştırma instagramda açılan hesap ile paylaşılan görsellerin bireylerde yaşam kalitesi, psikososyal davranış ve egzersize katılım motivasyonu üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmaya İstanbul Üsküdar Üniversitesi'nde akademik ve idari personel kadrosunda çalışan, yaşları 23-54 yıl arasında değişen, 38'i kadın, 22'i erkek toplam 60 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri kayıt edildi. Psikososyal durum Beck Depresyon Envanteri (BDI) ile, yaşam kalitesi SF-36 (Short Form) Yaşam Kalitesi Anketi ile, bireylerin egzersize katılım nedenleri Egzersiz Motivasyon Envanteri (EMI) ile değerlendirildi. İnstagramda yeni bir hesap açılmış ve çalışma grubundaki bireyler bu yeni hesabı takip etmeye başladıktan sonra 8 hafta süresince egzersiz programları, ergonomik düzenlemeler ve egzersizler, yürüyüşün faydaları, doğru uyku pozisyonu, egzersiz yapmanın bireyler üzerinde faydalı etkilerini içeren görseller paylaşılmıştır. Kontrol grubundaki bireyler ise bu görsel paylaşımları almamıştır. 8 haftanın sonunda çalışma ve kontrol grubu anket formlarını tekrar değerlendirmiştir. Çalışma sonunda gruplar arası karşılaştırmalarda BDI (p=0,374) ve EMI' nin tüm alt parametreleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Gruplar arası SF-36 Yaşam Kalitesi skorları açısından Ruhsal Sağlığı (p=0,009) alt parametresinde anlamlı fark bulunurken diğer alt parametreler arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Çalışma grubunda paylaşılan görselleri katılımcıların %63,3'ü haftada 1-2 gün uygulamış, %36,7'i hiç uygulamamıştır. Çalışma grubunda paylaşılan görselleri uygulayan ve uygulamayan bireylerin karşılaştırılmasında BDI (p=0,006), SF-36 Yaşam Kalitesi alt parametrelerinden Ruhsal Sağlığı (p=0,029), Sosyal İşlevsellik (p=0,023), Genel Sağlık Algısı (p=0,012), Fiziksel Aktivite (p=0,018), EMI alt parametrelerinden Olumlu Sağlık (p=0,049) skorları arasında anlamlı fark tespit edildi. Sonuç olarak bu çalışmada sosyal medya (instagram) kullanılarak bireylerin motive olması mental sağlığı, yaşam kalitesini ve egzersize katılımını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Taking into account the growing use of social media, this research was conducted to find out the effects of the visuals shared at Instagram to health-related life quality, psychosocial behaviour and motivations to participate exercise. The survey consisted of 38 women and 22 men as a total of 60 healthy people, aged between 23-54 years old and working as an academic or administrative staff at Uskudar University. The demographic profiles of participants are recorded. In the survey, psychosocial conditions are measured with Beck Depression Inventory and health-related quality of life is measured with SF – 36, individuals' reasons for exercising is measured with Exercise Motivations Inventory (EMI). An Instagram account opened and after the participants have started to follow this account, exercise programs, ergonomic arrangements and exercises the benefits of walking, right sleeping posture, useful effects of doing exercises shared for eight weeks period. An Instagram account opened and after the participants have started to follow this account, visuals containing up and lower extremities exercises, trunk exercises, ergonomic movements, the benefits of swimming and walking, right sleeping posture, useful effects of doing exercises shared for eight weeks period. Participants from control group did not receive these entries. After the end of eight weeks, both control and experimental groups reevaluated the surveys. At the end of the survey, when groups are compared, no significant difference is found in terms of sub parameters of BDI (p=0374) and EMI (p=0,05). At Short Form – 36, significant difference is found in terms of mental health subparameter (p=0,009) between groups while there is no significant difference at the rest of the sub-parameters (p>0,05). 63,3% of the participants has applied the suggestions on visuals 1-2 times in a week while 36,7% of never applied. Significant difference is found in experimental group between participants who applied suggestions at visuals shared Instagram and those who did not applied in terms of BDI (p=0,006), mental health(p=0,029), overall health perception(p=0,012) and physical activity (p=0,018) sub-parameters of Short Form – 36, positive health (p=0,049) sub parameter of EMI. As a result, in this study motivation of individuals via using social media (Instagram) has a positive effect on mental health, health-related life quality and participation of exercise.