Erişkin serebral palsi'li olguların fonksiyonel durumlarının ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of functional state and life quality of cerebral palsy cases i̇n adults
  1. Tez No: 468729
  2. Yazar: BÜŞRA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Serebral palsi(SP), ilerleyen yaşla birlikte bireyde yarattığı fiziksel yetersizlikler ve uzun süren tedavi süreci nedeniyle hastaların yaşam kalitelerini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle çalışmada, erişkin serebral palsili bireylerin fonksiyonel durumları ve yaşam kaliteleri değerlendirildi. 18-45 yaşları arasında 30 erişkin serebral palsili bireyin yaşam kalitelerini değerlerlendirmek için SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, fonksiyonel durumlarının değerlendirilmesi için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FİM) ve serebral palsi etkilenim ve fonksiyonelliği için Kaba Motor Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) kullanıldı. Olguların %73'ü destekli veya desteksiz yürüyebiliyor, %26 ise tekerlekli sandalye kullanmakta veya ileri derecede mobilizasyonu kısıtlıydı. Araştırmaya katılan tüm olguların FİM ölçeğinde motor skor ortalamaları 65 ,SF-36 Yaşam Kalitesi ölçeği Fiziksel Fonksiyonellik ortalaması ise 44,8 olarak hesaplanmıştır. KMFSS grupları ile fiziksel fonksiyonellik ve fiziksel rol arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP) adversely affects the quality of life of patients due to the physical disabilities and long-lasting treatment process that individuals experience in the elderly. In this study, functional status and quality of life of adult cerebral palsied individuals were evaluated. The SF-36 Quality of Life Scale was used to assess the quality of life of 30 adult individuals with cerebral palsy between the ages of 18-45, the Functional Independence Scale (FIM) for the assessment of functional status and the Gross Motor Classification Scale (GMFCS) for cerebral palsy effect and function. 73% of the cases were able to walk with or without support, 26% were using wheelchairs or advanced mobility was limited. The motor score averages were calculated as 65, SF-36 Quality of Life Scale and Physical Functionality Scale as 44.8 in the FIM scale of all the cases participating in the study. There was no significant relationship between physical functioning and physical role with GMFCS groups (p> 0,05).