Ferulago longıstylıs boıss. bitkisinden antimikrobiyal aktivite yönlendirmeli etken madde izolasyonu
The active constituents isolation from ferulago longistylis boiss. by antimicrobial activity-guided
- Tez No: 468744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA SÜZGEÇ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ferulago longistylis bitkisinin n-hekzan, diklorometan, metanol ekstrelerin antimikrobiyal aktivitesinin araştırılması, aktif çıkan ekstreden etken madde izolasyonu yapılması amaçlandı. İzole edilen majör etken maddelerin antimikrobiyal aktivitelerinin ekstrelerdeki antimikrobiyal aktivite ile karşılaştırılarak aktiviteden sorumlu bileşiklerin saptanması çalışma kapsamındadır. Ayrıca F. longistylis türünün toprak altı kısımlarından metanol ve su ekstreleri hazırlanıp DPPH ve FRAP yöntemleriyle antioksidan aktivitesi çalışıldı. Gereç ve Yöntem: Erzincan-Refahiye'den toplanan endemik Ferulago longistylis türünün toprak altı kısımlarından perkolasyon yöntemiyle hazırlanan n-hekzan, diklorometan, metanol ekstrelerinin çeşitli bakteri ve mantar suşlarına karşı mikrodilüsyon yöntemiyle antimikrobiyal aktivitesi incelendi. MİK değerlerine göre antimikrobiyal aktivitesi en yüksek olan diklorometan ekstresinden etken madde izolasyonu yapıldı. Kromatografik ve spektroskopik yöntemler (APT, 1H-NMR , UV, IR ve LC/MS) sonucunda kumarin bileşikleri elde edildi ve yapıları aydınlatıldı. Yapısı aydınlatılan saf maddelerin antimikrobiyal aktiviteleri incelendi. Bunun yanı sıra Ferulago longistylis türünün toprak altı kısımlarından perkolasyon yöntemiyle metanol ve su ekstreleri hazırlanıp; total fenolik madde miktarı hesaplandı, FRAP (demir (III) iyonu indirgeyici antioksidan gücü) ve DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) yöntemleri kullanılarak antioksidan aktivite tayini yapıldı. Bulgular ve Sonuçlar: Ferulago longistylis bitkisinin çalışılan tüm ekstreleri antimikrobiyal aktivite gösterdi. Antimikrobiyal aktivite tayinine göre en iyi etkiyi gösteren diklorometan ekstresinden piranokumarin yapısında grandivitin ve aegelinol isimli kumarin bileşikleri izole edildi. İzole edilen bu bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri incelenerek ekstrenin gösterdiği aktivite ile karşılaştırıldı. Antioksidan aktivite deneylerinde su ekstresinin toplam fenolik madde miktarının daha yüksek ve antioksidan aktivitesinin metanol ekstresine göre daha etkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the antimicrobial activity of n-hexane, dicholoromethane methanol extracts of Ferulago longistylis plant, isolation of active extractive material. The detection of active compounds responsible for the antimicrobial activity of isolated major compounds are compared with antimicrobial activity in extracts. In addition, methanol and water extracts were prepared from rhizome parts of F. longistylis and antioxidant activity was studied with DPPH and FRAP methods. Material and Methods: Antimicrobial activity of n-hexane, dichloromethane, methanol extracts prepared with percolation method from rhizome parts of endemic Ferulago longistylis collected from Erzincan-Refahiye against various bacterial and fungal strains was examined with microdilution method. The active ingredient was isolated from the dichloromethane extract with the highest antimicrobial activity according to MIC values. Coumarin compounds were obtained and their structures were identified by using chromatographic and spectroscopic methods (APT, H-NMR, UV, IR and LC/MS). The antimicrobial activities of the pure substances whose structure was illuminated were studied. In addition, methanol and water extracts were prepared with percolation method from rhizome parts of F. longistylis total amount of phenolic substance was calculated, antioxidant activity was determined using FRAP (iron (III) ion reducting antioxidant power) and DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) methods. Results and Conclusions: All extracts of Ferulago longistylis plant showed antimicrobial activity. In the pyranocoumarin structure from the dicholoromethane extract showing the most effect according to antimicrobial activity assay, which are named as grandivittin and aegelinol, coumarin compounds were isolated. The antimicrobial activities of the isolated major compounds were examined and compared with the activity exhibited by the extract. In the antioxidant activity experiments, it was found that the water extract has a higher total phenolic content and the antioxidant activity was more effective than the methanol extract.