Kalp yetmezlikli hastalara bakım veren aile üyelerinde yaşam kalitesi ölçeğinin geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of quality of life scale for family members of patients with heart failure
- Tez No: 468743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Kalp yetersizliği hastalarının aile bakım vericileri yaşam kalitelerini etkileyen kötü fiziksel ve emosyonel sağlık deneyimler. Diğer popülasyonlardaki bakım vericiler için geliştirilmiş çeşitli ölçekler bu popülasyonu tam olarak yansıtmamaktadır. Bu çalışmada kalp yetersizliği hastalarının aile bakım vericilerinin yaşam kalitesini değerlendiren Aile Bakım Verici Yaşam Kalitesi (FAMQOL) ölçeği Türkçe'ye uyarlandı, güvenirlik ve geçerliği test edildi. Gereç ve Yöntem: Öncelikle ölçek Türkçe'ye çevrildi ve geri çevirisi yapılarak Türk kültürüne uyarlandı. FAMQOL Türkçe soru formu 200 aile bakım vericiye uygulandı. Ölçeğin ve alt ölçeklerin güvenirliğini değerlendirmek için test-retest ve Cronbach's alpha güvenirlik katsayısı hesaplandı. Ölçeğin yapı geçerliği faktör analizi ile incelendi. Bulgular: FAMQOL Türkçe soru formu için iç tutarlılık güvenirliğinin (α= .82) kanıtı sağlandı. İki haftalık test tekrar test güvenilirliği, .91' lik sınıf içi korelasyon katsayısı ile desteklendi. Soru formunun faktör yapısı Türk toplumuna uygulanabileceği anlamına gelen kabul edilebilir bir uyum sergiledi. Faktör analizi ile bulunan madde yükleri varyansın %63'ünü (özdeğer= 2.61- 4.06) açıklayan .32 ile .99 arasında değişti. Kritere bağlı geçerlik, SF-36 Genel (r= .473, p< .01) ve Mental (r= .406; p< .01) Sağlık alt ölçekleri ile korelasyonlarla desteklendi. Sonuçlar: Çalışma bulguları FAMQOL Türkçe soru formunun kalp yetersizliği hastalarının aile bakım vericilerinin yaşam kalitesini ölçmek için yeterli güvenirlik ve geçerlik değerlerine sahip olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Background: Family caregiver of heart failure patients experience poor physical and emotional health that affects quality of life. Various scales developed for caregivers in other populations do not fully reflect this population. In this study, the Family Caregiver Quality of Life (FAMQOL) scale that was developed to evaluate the quality of life of family caregivers of heart failure patients was adapted to Turkish language, its reliability and validity was tested. Materials and Methods: Firstly the scale was translated into Turkish and back-translated, adapting it to the Turkish culture. This Turkish questionnaire of the FAMQOL was applied to 200 family caregivers. To evaluate the reliability of the scale and all subscales, test-retest and Cronbach's alpha reliability coefficients were calculated. The structural validity of the scale was examined through factor analysis. Results: Evidence of internal consistency reliability (α= .82) was provided for the FAMQOL Turkish Questionnaire. Two-week test-retest reliability was supported by an intraclass correlation coefficient of .91. The questionnaire's factor structure demonstrated acceptable fit, implying that it could be applied to the Turkish population. The item loads found by factor analysis ranged from .32 and .99, explaining %63 of the variance (eigenvalue = 2.61- 4.06). Criterion-related validity was supported by correlations with SF-36 General (r = .473, p< .01) and Mental (r = .406; p< .01) Health subscales. Conclusion: The results of the study demonstrated that the Turkish FAMQOL questionnaire has adequate reliability and validity values to measure the quality of life of family caregivers of heart failure patients.