Ferulago longistylis Boiss. bitkisinin çeşitli kanser hücrelerinde sitotoksik aktivitesi üzerinde çalışmalar
Ferulago longistylis Boiss. studies on cytotoxic activity of plant in various cancer cells
- Tez No: 985700
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
Özet
Apiaceae familyası üyelerinden olan ve ülkemizde“dişi kişniş”adı ile bilinen Ferulago longistylis Boiss. Türkiye'ye endemik bir türdür. Daha önceki ön tarama çalışmamızda F. longistylis köklerinin %80 etanol ekstresinin 3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum-bromür (MTT) yöntemi ile insan akciğer (A549), kolon (SW480), meme (MCF-7) ve prostat (PC3) kanseri hücre hatlarına karşı güçlü sitotoksik aktivite göstermesi üzerine, bitkinin söz konusu ekstresinin detaylı çalışılmasına karar verilmiştir. Bitkinin köklerinden %80'lik etanol ile ana ekstre hazırlanmış, sıvı-sıvı fraksiyonlanarak n-hekzan, diklorometan, etil asetat, n-bütanol, kalan su alt ekstreleri elde edilmiş ve A549, MCF-7, PC3 kanser hücre hatları üzerindeki sitotoksik aktiviteleri MTT yöntemi ile değerlendirilmiştir. Sitotoksik aktivite deneylerinde A549, MCF-7, PC3 hücreleri üzerinde diklorometan alt ekstresinin en yüksek aktiviteyi göstermesi üzerine biyoaktivite ile yönlendirilen fraksiyonlama (BAYF) çalışmalarına başlanmış ve çeşitli kromatografik tekniklerle yapılan saflaştırma işlemleri sonucunda 2 adet kumarin (grandivitin, prantşimgin), 1 adet poliasetilenik bileşik (oplopantriol A) ve 1 adet fitosterol glukoziti (daukosterol) izole edilmiştir. Ayrıca majör olarak yağ asiti içeren 3 karışım da izole edilmiştir. PC3 hücre hattında en güçlü sitotoksik aktiviteyi grandivitin (IC50: 140 µM) gösterirken, A549 ve MCF-7 hücre hatlarında ise en etkili daukosterol (IC50 değerleri sırasıyla 383 µM ve 563 µM) olmuştur. Ters faz yüksek performanslı sıvı kromatografisi (YPSK) ile diklorometan alt ekstresinde majör bileşikler olan grandivitin (63,01 mg/100 mg ekstre) ve prantşimginin (36,17 mg/100 mg ekstre) miktarları belirlenmiş ve böylece ekstrenin standardizasyonu sağlanmıştır. Bu tez ile oplopantriol A ve daukosterol Ferulago cinsinden ilk kez izole edilmiştir. İzole edilen grandivitin, prantşimgin, oplopantriol A, daukosterolün A549, MCF-7 ve PC3 hücre hatları üzerinde sitotoksik aktivitesi değerlendirilmiştir. Grandivitin ve prantşimginin PC3 hücre hattı üzerindeki, oplopantriol A'nın PC3 ve A549 hücre hattı üzerindeki sitotoksik aktiviteleri ilk defa bu tez kapsamında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ferulago longistylis Boiss, a member of the Apiaceae family and known in our country as“dişi kişniş”is an endemic species to Türkiye. In our previous preliminary screening study, it was decided to study the extract in detail after the 80% ethanol extract of F. longistylis roots showed strong cytotoxic activity against human lung (A549), colon (SW480), breast (MCF-7) and prostate (PC3) cancer cell lines by the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium-bromide (MTT) method. The main extract was prepared from the roots of the plant with 80% ethanol, and by liquid-liquid fractionation, n-hexane, dichloromethane, ethyl acetate, n-butanol and the remaining water sub-extracts were obtained and their cytotoxic activities on A549, MCF-7, PC3 cancer cell lines were evaluated by MTT method. In cytotoxic activity experiments, dichloromethane sub-extract showed the highest activity on A549, MCF-7, PC3 cells, bioactivity-directed fractionation (BGF) studies were initiated and as a result of purification processes carried out with various chromatographic techniques, 2 coumarins (grandivittin, prantschimgin), 1 polyacetylenic compound (oplopantriol A) and 1 phytosterol glucoside (daucosterol) were isolated. Additionally, 3 mixtures containing mainly fatty acids were isolated. Grandivittin (IC50: 140 µM) showed the strongest cytotoxic activity in the PC3 cell line, while daucosterol (IC50 values: 383 µM and 563 µM, respectively) was the most effective in the A549 and MCF-7 cell lines. The amounts of grandivittin (63,01 mg/100 mg extract) and prantschimgin (36,17 mg/100 mg extract), which are major compounds in the dichloromethane sub-extract, were determined by reverse phase high performance liquid chromatography (HPLC) and thus the standardization of the extract was achieved. With this thesis, oplopantriol A and daucosterol were isolated for the first time from the Ferulago genus. The cytotoxic activity of the isolated grandivittin, prantschimgin, oplopantriol A, and daucosterol was evaluated on the A549, MCF-7, and PC3 cell lines. The cytotoxic activities of grandivittin and prantschimgin on the PC3 cell line, and oplopantriol A on both the PC3 and A549 cell lines, were determined for the first time within the scope of this thesis.