Er; CR: YSGG lazerin farklı parametrelerinin ve florürün daimi diş minesinin çürüğe karşı direncini artırmadaki etkilerinin incelenmesi
Investigation of increasing resistance to caries effects of the different parameters of ER,CR: YSGG laser and fluoride on permanent tooth enamel
- Tez No: 468758
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DİLEK TURGUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Diş hekimliği literatüründe lazerin florürden önce veya sonra kullanımı ve seçilmesi gereken lazer gücü ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, iki farklı güç ile uygulanan Er; Cr: YSGG lazerin, florür jelinden önce ve sonra uygulanmasının daimi diş minesinin mikrosertliğine olan etkisini değerlendirmektir. Çalışmada 104 adet çekilmiş gömülü daimi üçüncü büyük azı dişi kullanılmıştır. Başlangıç mikrosertlik ölçümleri yapılan dişler rastgele sekiz gruba ayrılmıştır (n=13): Grup I-Kontrol (K); Grup II-Florür (F); Grup III-Lazer 0.25 W (L,.25W); Grup IV-Lazer 0.50 W (L 0,50W); Grup V-L 0,25 W +F; Grup VI-L 0,50 W + F; Grup VII-F + L 0,25W; Grup VIII-F +L 0,50 W. Belirlenen işlemler ve pH siklusu sonrasında mikrosertlik ölçümleri yapılmış ve tüm veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the literature, there has not been sufficient information regarding the required laser power and the use of laser before or after fluoride application. The purpose of this study is to evaluate the effect of Er,Cr: YSGG laser, used with two different parameters as well as before and after fluoride gel application, on the microhardness of the permanent tooth enamel. 104 extracted human impacted permanent third molars were used. After the measurement of the initial microhardness values, the teeth were randomly divied into eight groups (n=13): Group I-Control (K); Group II-Fluoride (F); Grup III-Laser 0,25 W (L 0,25W); Grup IV-Laser 0,50 W (L 0,50W); Grup V-L 0,25 W +F; Grup VI-L 0,50 W + F; Grup VII-F + L 0,25W; Grup VIII-F +L 0,50 W. After the procedures and pH cycling, microhardness measurements were repeated and the data were evaluated statistically.