Epilepsili çocukların tedaviye uyum düzeyinin belirlenmesi
Determination of the level medication adherence of children with epilepsy
- Tez No: 468774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma ebeveynlerin epilepsili çocuklarının tedaviye uyumlarına ilişkin görüşlerini ve hastalığa ilişkin bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmanın evrenini Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Nöroloji Polikliniğinde epilepsi tanısıyla takip edilen 125 epilepsili çocuk ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan; epilepsili çocukların ve ebeveynlerin tanıtıcı özelliklerini sorgulayan 11 soru; tedaviye uyumlarını değerlendiren 19 sorudan oluşan anket formu oluşturulmuştur. Epilepsili çocuğa sahip ailelerin epilepsiye yönelik bilgilerini değerlendirmek 'Ebeveyne Yönelik Epilepsi Bilgi Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve ortalama, Mann-Whitney U Testi (Demografik bilgiler ve hastalığa ilişkin özellikler-ölçek puanları), Shapiro-Wilk testi ile Kruskal Wallis 20 Testi (ölçek puanları) analizi testi kullanılmıştır. Bu araştırma doğrultusunda, 125 eplilepsili çocuğun yaş ortalaması 11 (min-maks:2-19), ebeveynlerin yaş ortalaması 37 yıl (min-maks:22-56) dır. Hasta çocukların % 56.8'si (n=71) erkektir. Çalışmamızda ebeveynlerin % 24.2' sinin (n=30) tedavi için ilaç dışı yöntemlere başvurdukları belirlenmiştir. Annenin eğitim düzeyine göre ilaç dışı yöntemlere başvurma durumunun farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p=0.001). Babanın eğitim düzeyine göre ilaç dışı yöntemlere başvurma durumunun farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p=0.002). Nöbetler bitince ilaçları bırakmayan ebeveynlerin bilgi puanı bırakan ebeveynlere göre daha yüksek olsa da aradaki fark sınırda anlamsız çıkmıştır (p=0.055). Ebeveynlerin epilepsi bilgi ölçeği puan ortancası 12 (min-maks:6-17) olarak bulunmuştur. Çalışma grubumuzun tedavi uyumları yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was to determine of parents regarding the adherence to the treatment of children with epilepsy and their level of knowledge about their illness. The study's universe is composed of 125 epileptic children and their parents who are followed up in the Ankara Neurology Policlinic of Ankara Education and Research Hospital with the diagnosis of epilepsy. As the data collection tool in the research, 11 questions questioning the introductory characteristics of epileptic children and their parents; A questionnaire consisting of 19 questions evaluating the compliance of the treatment was drawn up. 'Epilepsy Information Scale for Parents' was used to evaluate epilepsy information of parents with epilepsy. For the data evaluotion of the study number, percent, mean, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test and Sperman correlation tests have been used. In this study, the mean age of 125 children with epilepy was 11 (min-max: 2-19), and the average age of the parents was 37 years (min-max: 22-56). 56.8% of the sick children (n = 71) were male. In our study, it was determined that 24.2% (n = 30) of the parents applied for non-drug treatment for treatment. It was found that the level of education of the parents differed according to the level of education (p = 0.001). When the seizures were over, the parents who did not release the drugs had higher information scores than the parents who did not, but the difference was not significant at the border (p = 0.055). The median number of points 12 parents information epilepsy scale (min-max:6-17) were found. Treatment compliance of our study group was found high.