Domestik güvercinlerde (Columba Livia Domestica) iç organların tanısında standart radyografik pozisyonlar ile ayakta çekim pozisyonlarının karşılaştırılması.
Comparison of standard radiographic positions and standing positions in the diagnosis of internal organs in domestic pigeons (Columba Livia Domestica)
- Tez No: 876769
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEN AYALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Klinik olarak sağlıklı 25 güvercinde (Columba Livia Domestica) alternatif bir radyografik pozisyonu tanımlamak için metodolojik bir çalışma yapılmıştır. Tüm vücut radyografileri, dorso-ventral ayakta, ventro-dorsal yatış, sağ latero-lateral yatış, sağ latero-lateral ayakta pozisyonlarda elde edildi. Çekilen radyografiler eşleştirilerek organ görünürlükleri karşılaştırıldı. Her pozisyonda çeşitli anatomik öğelerin görüntülenmesi puanlandı ve radyografik ortalamaları oluşturmak amacıyla, kuşlarda standart koşullar altında çekilen radyografilerde kalp, karaciğer, böbrekler, dalak, proventrikülüs, gonad ve ilgili yapıların radyografik silüetleri ölçüldü. Gözlemciler arası uyum değerlendirildi. Kalp, karaciğer ve proventrikülüsün sölomik yapılarla oranları hesaplanarak ortalama indeks değerleri belirlendi. Solunum yolu yapılarının değerlendirilmesi ayakta alınan pozisyonlarda yatış halinde alınan pozisyonlara kıyasla sınırlı olarak değerlendirilmiş ve hava keselerinin yüzey alanları önemli ölçüde daha küçük bulunmuştur. Proventrikülüs dorso-ventral ayakta pozisyonunda böbreklerin gastrointestinal sistem sınırlandırması ise sağ latero-lateral ayakta pozisyonunda daha görünürdü. Kalbin görselleştirilmesi iki görünüm arasında anlamlı derecede farklı değildi. Ayakta elde edilen pozisyonlarda organ ölçümleri yatış pozisyonlarına kıyasla anlamlı derecede daha büyüktü. Sonuç olarak, dorso-ventral ayakta pozisyonu kalbi ve üst sindirim sistemini değerlendirmek için yeterli olabilir. Sağ latero-lateral ayakta pozisyonunda ise böbreklerin değerlendirilmesi için yeterli kabul edilebilir. Bu pozisyonların, genel anestezi veya dorsal yatış pozisyonu kontrendike olduğu vakalarda klinik açıdan önemli bilgiler sağlaması muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
A methodological study was conducted to identify an alternative radiographic position in 25 clinically healthy pigeons (Columba Livia Domestica). Whole body radiographs were obtained in dorso-ventral erect, ventro-dorsal supine, right latero-lateral, right latero-lateral erect positions. The radiographs were matched and organ visibility was compared. The visualisation of various anatomical elements in each position was scored and radiographic silhouettes of the heart, liver, kidneys, spleen, proventriculus, gonads and related structures were measured on radiographs taken under standard conditions in birds to establish radiographic mean ranges. Inter-observer agreement was evaluated. Mean index values were determined by calculating the ratios of the heart, liver and proventriculus to the coelomic structures. Assessment of airway structures was limited in the erect position compared to the lying position and the surface areas of the air sacs were significantly smaller. The proventriculus was more visible in the dorso-ventral erect position and the gastrointestinal tract delimitation of the kidneys was more visible in the right latero-lateral erect position. Visualisation of the heart was not significantly different between the two views. Organ measurements were significantly larger in the standing position than in the lying position. In conclusion, the dorso-ventral erect position may be sufficient to assess the heart and upper digestive tract. The right latero-lateral standing position may be considered adequate for the evaluation of the kidneys. These positions are likely to provide clinically important information in cases where general anaesthesia or dorsal recumbency is contraindicated.