Sağlık yöneticilerinin yönetsel beceri düzeylerinin incelenmesi
Investigation of managerial skill levels of healthcare managers
- Tez No: 468784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA ALPER AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma sağlık yöneticilerinin yönetsel beceri düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca sağlık yöneticilerinin, demografik özellikleri ile kurumsal özelliklerine göre yönetsel beceri düzeylerinde anlamlı farklılık olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Demografik özelliklerin ve kurumsal özelliklerin bulunduğu kişisel bilgi formu ve yönetsel beceri ölçeğinden oluşan anket formu Sivas il merkezinde faaliyet gösteren Sağlık Bakanlığı'na bağlı Sivas Devlet Hastanesi, Sivas Numune Hastanesi ve Sivas Ağız ve Diş Merkezi'nde görev yapan 115 sağlık yöneticisine uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma istatistiklerinin yanında, Bağımsız Örneklem t-testi, One – Way Anova ve Tukey Testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan sağlık yöneticilerinin yönetsel beceri düzeyleri incelendiğinde; 13 yönetsel becerinin 4'ünün (motivasyon, etkili ve stratejik iletişim, çatışma yönetimi ve danışmanlık etme ve görüşme) oldukça gelişmiş, 7'sinin (bağlılık, takım performansı, yetki devri, liderlik, stratejik düşünme ve karar verme, kurumsal ve kişisel kaynaklara uyum ve zaman ve stres yönetimi) gelişmiş, 2'sinin (bütçeleme ve finansal ve insan kaynaklarına uyum) ise düşük düzeyde olduğu görülmektedir. Araştırmada yöneticilerin kişisel ve demografik özelliklerinden, medeni durum ve toplam çalışma süresi dışında kalan cinsiyet, kurumdaki pozisyon, kurumda çalışma süresi yönetici olarak çalışma süresi, yaş, eğitim durumlarına göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıştır. Ayrıca araştırmada ele alınan yöneticilerin kurumsal özelliklerinin ise tümünde istatistiksel açıdan anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the managerial skill levels of health managers. Another objective was to reveal whether there is a significant difference in the level of managerial skills according to demographic characteristics and institutional characteristics of health managers. A questionnaire consisting of personal information form and administrative skill scale with demographic and institutional characteristics was conducted to 115 health managers working in Sivas State Hospital, Sivas Numune Hospital and Sivas Oral and Dental Center affiliated to the Ministry of Health in Sivas city center. For the evaluation of data obtained from questionnaires, T-Test, One-Way Anova test, and Tukey test were used alongside with frequency, percentage, average and standard deviation statistics. When the included health managers' managerial skill levels were assessed; out of 13 managerial skills, 4 of them were substantially advanced (motivation, effective and strategic communication, conflict management and consulting and negotiating), 7 of them were advanced (organizational commitment, team performance, authority, leadership, strategic thinging and decision making, the compliance of the organizational resources with human resources and time and stress management) and 2 of them were low (financial and human resources management and budgeting). In the study, there were statistically significant differences in managers' personal and demographic characteristics including gender, position in the institution, work time in the institution, work time as a manager, age and educational status. In addition, statistically significant differences were observed in all of the institutional characteristics of the included managers in the study