Bazı potansiyel patojen mikroorganizmalara karşı eisenia fetida sölom sıvısının antimikrobiyal aktivitesinin araştırılması
Investigation of antimicrobial activity of eisenia fetida coelomic fluid against some potential pathogenic microorganisms
- Tez No: 606689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR MERİÇLİ YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Microbiology, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, insanlarda hastalığa neden olan dokuz farklı klinik bakteriye karşı Eisenia fetida sölom sıvısının antibakteriyel aktivitesi araştırılmıştır. Bakteriyel izolatlar öncelikle morfolojik ve kültürel özellikleri dikkate alınarak gruplandırılmış ve sonrasında 16S rRNA dizi analizi ile tanılanmıştır. Dizi analizi sonuçlarına göre izolatlar Lactococcus lactis, Staphylococcus aureus, Bacillus nealsonii, Escherichia fergusonii, Shigella boydii, Salmonella enterica, Escherichia coli suşları olarak tanılanmıştır. Araştırmada klinik bakterilere karşı antibakteriyel madde olarak, saf sölom sıvısı ve sölom sıvısının %25, %50 ve %75'lik konsantrasyonlarda etil alkol, serum fizyolojik, dimetil sülfoksit ve kloroform ile homojenize edilmesiyle elde edilen çözeltiler kullanılmıştır. Antibakteriyel maddelerin bakteri kültürlerine karşı antibakteriyel aktivitesi disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemleri ile belirlenmiştir. Ayrıca saf sölom sıvısının bakteriyel izolatlar üzerindeki etkinliğini gözlemlemek amacıyla taramalı elektron mikroskobu ve transmisyon elektron mikroskobu ile inceleme yapılmıştır. Disk difüzyon sonuçlarına göre saf sölom sıvısından elde edilen en yüksek inhibisyon zon çapı değerleri Escherichia coli (İ-1), Escherichia coli (B-1) ve Shigella boydii klinik suşları için sırasıyla 35,50 mm, 33,75 mm ve 24,50 mm olarak tespit edilmiştir. Ayrıca denemelerde kullanılan çözücü miktarındaki artışa bağlı olarak inhibisyon zon çaplarında azalma meydana geldiği belirlenmiştir. Araştırmanın Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) bulgularına göre saf sölom sıvısının MİK aralığı %0,03 (v/v) ile %4 (v/v) ve diğer antibakteriyel çözeltilerden elde edilen MİK aralığı ise %0,03 (v/v) ile %8 (v/v) olarak tespit edilmiştir. Taramalı alan mikroskobu ile yapılan incelemelerde saf sölom sıvısının S. aureus ve E. coli suşlarının biyofilm oluşturma kapasitesilerinde bir azalmaya neden olduğu gözlemlenmiştir. Transmisyon elektron mikroskobu ile yapılan incelemelerde ise saf sölom sıvısının yine aynı bakteri hücreleri üzerinde hücre duvarı ve membranında hasar oluşturduğu ve bazı hücrelerin tamamen lizize olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada denenen birçok antibiyotiğe dirençli bulunan bakteri suşlarına karşı gerek sölom sıvısı ve gerekse ondan elde edilen çözeltilerin antibakteriyel etkinlik sergilemesi nedeniyle; sölom sıvısı ile ilgili daha ileri araştırmaların yürütülmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, against nine different clinical bacteria causing disease in humans was investigated the antibacterial activity of Eisenia fetida coelomic fluid. Bacterial isolates were firstly grouped according to their morphological and cultural characteristics and then identified by 16S rRNA sequence analysis. According to the results of sequence analysis isolates Lactococcus lactis, Staphylococcus aureus, Bacillus nealsonii, Escherichia fergusonii, Shigella boydii, Salmonella enterica and Escherichia coli strains were identified. In the research as an antibacterial agent against clinical bacteria, the solutions obtained by homogenizing pure coelomic fluid and coelomic fluid with 25%, 50% and 75% concentrations of ethyl alcohol, saline water, dimethyl sulfoxide and chloroform were used. Antibacterial activity of antibacterial agents against bacterial cultures was determined by disc diffusion and microdilution methods. Furthermore, in order to observe the efficacy of pure coelomic fluid on bacterial isolates were examined with scanning electron microscope and transmission electron microscope. According to disc diffusion results, the highest inhibition zone diameter values obtained from pure coelomic fluid were; Escherichia coli (İ-1), Escherichia coli (B-1) and Shigella boydii were 35,50 mm, 33,75 mm and 24,50 mm respectively for clinical strains. In addition, depending on the increase in the amount of solvent used in the trials inhibition zone diameters decrease was determined. According to the Minimum Inhibition Concentration (MIC) findings of the research, the MIC range of pure coelomic fluid was 0.03% (v/v) and 4% (v/v) and the MIC range obtained from other antibacterial solutions was 0.03% (v/v) and 8% (v/v) was determined as. Scanning field microscopy with was research, showed that pure coelomic fluid was isolated from S. aureus and E. coli strains have been observed to cause a decrease in biofilm forming capacity. In the examinations made with transmission electron microscope it was determined that pure coleomic fluid caused damage to the cell wall and membrane on the same bacterial cells and some cells were completely lysed. Against the bacterial strains found to be resistant to many antibiotics tested in the study, because of both coelomic fluid and the solutions obtained therefrom exhibit antibacterial activity urther studies on coelomic fluid should be conducted.