Kırım kongo kanamalı ateşi hastalarında hulc ve 7SL RNA ifade düzeylerinin araştırılması
Evaluation of hulc and 7SL RNA expression levels in patients with crimean congo hemorrhagic fever
  1. Tez No: 468789
  2. Yazar: BURCU BAYYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA), Kırım Kongo kanamalı ateş virüsünün (KKKAV) neden olduğu kene kaynaklı bir hastalıktır. Uzun kodlama yapmayan RNA'lar (lncRNA'lar) genellikle 200 nükleotitten daha uzun transkriptler olarak sınıflandırılırlar. Viral enfeksiyonlar lncRNA'lar da dahil olmak üzere hücre transkriptomunda güçlü değişiklikler meydana getirmektedirler. Enfekte olmuş hücrelerde ifade olan çeşitli lncRNA'lar viral ve konak genlerinin ekspresyonunu düzenlemede görev almaktadırlar. Son yıllarda, bazı lncRNA'ların terapötik hedefler ve hastalığın ilerlemesinde prognostik belirteçler olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma KKKA hastalarında HULC ve 7SL RNA ekspresyon düzeylerinin araştırıldığı ilk çalışmadır. Bu amaçla, 100 bireyin (60 hasta ve 40 kontrol) kan örnekleri alındı ve total RNA izolasyonu yapıldı. Çalışma popülasyonunda HULC ve 7SL RNA ekspresyon düzeylerini belirlemek için SYBR Green yöntemi kullanılarak kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) gerçekleştirildi. Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında, hastalarda HULC ekspresyon seviyesinin artışı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.04). 7SL RNA ifadesinin hastalarda 1.88 kat azaldığı (p=0.93) gözlendi.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF) is a tick-borne disease caused by the Crimean-Congo hemorrhagic fever virus (CCHFV). Long non-coding (lncRNAs) are generally classified as transcripts longer than 200 nucleotides. Viral infections cause strong changes in cell transcriptomics, including lncRNAs. The various lncRNAs expressed in infected cells are responsible for regulating the expression of viral and host genes. In recent years, it has been thought that some lncRNAs may be used as therapeutic targets and prognostic markers in the progress of disease. This is the first study to investigate HULC and 7SL RNA expression levels in CCHF patients. For this purpose, blood samples were taken from 100 individuals (60 patients and 40 controls) and total RNA isolation was performed. Quantitative polymerase chain reaction (qPCR) was performed using the SYBR Green method to determine HULC and 7SL RNA expression levels in the study population. When the patient and control groups were compared, the increase in HULC expression level in the patients was statistically significant (p=0.04). 7SL RNA expression was decreased 1.88 times (p=0.93) in patients.