Kanser hastalarında ıfa tekniği ile microsporidium spp.'nin sıklığının araştırılması
Investigation frequency of microsporidia SPP. with method of ifat at cancer patients
  1. Tez No: 468814
  2. Yazar: DERYA GÜL SAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Microsporidia'lar birçok omurgalı ve omurgasız konağı enfekte edebilen zorunlu hücre içi patojenlerdir. İmmun sistemi sağlam kişilerde kendini sınırlayan ishale neden olabilirken, immün sistemi baskılanmış hastalarda kronik ishal, kilo kaybı ve ölüme neden olabilmektedir. Kanser hastalarında uygulanan tedavi hücresel immünitede yetersizliğe neden olmakta, bu durum Microsporidia türleri ile enfekte olasılığını artırmaktadır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon ve Tıbbi Onkoloji Bilim Dallarına başvuran kemoterapi alan hastalarda Microsporidium türlerinin indirekt floresan antikor tekniği ve Weber'in modifiye trikrom boyama yöntemi ile sıklığını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada, polikliniğe başvuran kemoterapi alan 100 kanserli hastadan ve sağlık sorunu olmayan 100 kişiden alınan dışkı örneklerinde Microsporidium spp.'nin sıklığı iki yöntem kullanılarak karşılaştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre immün sistemi baskılanmış bireyler olarak kemoterapi alan 100 hastadan Modifiye trikrom boyama kullanılarak 13'ünde (%13,0) Microsporidium spp. görülürken kontrol grubunda bulunan 100 kişinin ise 5'inde (%5,0) pozitiflik gözlemlenmiş olup aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Ayrıca 100 kanserli bireyin 16'sında (%16,0) ve kontrol grubumunu oluşturan 50 bireyin 3'ünde (% 6,0) ise Encephalitazoon intestinalis saptanmış olup her iki gruptaki kişiler arasında E. intestinalis görülme durumu arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (p>0,05). Buna rağmen hasta grubunda E. bieneusi ve E. intestinalis pozitifliğinin daha fazla olduğu saptanmıştır. Kanser tipi, hastalık süreci ve kan nakli gibi nedenler ile E. bieneusi ve E. intestinalis görülme durumu arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Microsporidia spp. which can infect vertebra and invertebrate organisms are pathogens inside the cells. While immune system causes diarrhea in those who are well and healthy, it causes chronic diarrhea, weight lost an even death in those who has compressed immune system. By causing inadequacy in cellular immune, chemotherapy treatment applied to cancer patients can increase the infection possibility in Microsporidia. The aim of this study is determine the frequency of Microsporidium spp. with the indirect fluoresant antibody technique and Weber's Modified Trichrome painting methods in the patients who receive chemotherapy treatment at radiation and medical oncology science fields of Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital. In the study, the frequency of Microsporidium spp. has been researched in the excreta sample of 100 patients applying clinic and suffering cancer and that of 100 people who are well and healthy. According to results obtained from the study, by using Modified Trichrome painting method, Microsporidium spp. has been observed in the 13 % of the patients who receive chemotherapy treatment, while this percentage is just 5 % positive in the control group. This difference is regarded as significant statistically (p0,05). In addition, Encephalitazoon intestinalis has been determined 16 in 100 cancer patients (16 %) and 3 in 50 in control group (6%) The difference between these two groups has been considered as insignificant statistically (p>0,05). However, E. bieneusi and E. intestinalis positiveness has been observed more in patients. Because of type of cancer, the illness period and blood transfusion, the difference between E. bieneusi the case of seen of E. intestinalis have been considered as insignificant statistically (p>0,05). Thanks to this study, for the first time parasites some information is revealed IFAT and cancer patients.