15-17 yaş arası ergenlerde sağlık okuryazarlığı
Health literacy in adolescents between 15-17 years
  1. Tez No: 468845
  2. Yazar: ASLI İZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada 15-17 yaş arasındaki ergenlerin sağlık okuryazarlık düzeyini ortaya koyan kavramlar ile ilgi neler bildiğini, sağlık hakkında neler deneyimlediklerini ve bu deneyimlerin onlara sağladığı bilgileri ortaya koymak, bu bilgileri üzerinde hangi değişkenlerin rol oynayabileceğine ilişkin hipotezler geliştirmek ve araştırmanın gelecekte sağlık okuryazarlığı ile ilgili araçların geliştirilebilmesi için zemin oluşturması amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesinde yer alan 6 lisede öğrenim gören 15-17 yaş arasındaki 24 ergen oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı kapsamında nitel veri toplama araçlarından biri olan“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Görüşme formu giriş, sağlık, bilgi edinme ve uygulama, hastalık, sağlık kurumu, hasta hakları ve öneri olmak üzere 7 ana temadan oluşmaktadır. Araştırma nitel araştırma deseniyle yürütülmüştür. Araştırma kapsamında veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda ergenlerin sağlık ile ilgili bilgilerini ve deneyimlerini aktarmakta zorlandığı görülmüştür. Bununla birlikte sağlığa yönelik bilgi ve deneyimlerini sık sık spor yapan, çalışan anneye ya da sağlık alanında çalışan ebeveyne sahip olan, çok sık hastaneye giden ve çevresinde kronik hastalığı olan ergenlerin daha ayrıntılı ifade ettiği görülmüştür. Ailelerin bilinçlendirilmesi, Sağlık Bilgisi ders içeriğinin genişletilmesi ve sağlık personellerinin seminerler düzenlemesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to demonstrate what is known about the concepts that reveal the health literacy level of adolescents aged 15-17, what they have experienced about health and informations provided by these experiences, develop hypotheses about which variables can play a role on this topic and establish the basis of the research to develop tools related to health literacy in the future. The research group of the study is composed of 24 adolescents between the ages of 15-17 who study in 6 high schools in Ankara- Çankaya district during the 2016-2017 academic year. A“Semi-Structured İnterview Form”, one of the qualitative data collection tools, was used in accordance with the purpose of the study. The interview form consists of seven main themes: Introduction, Health, Acquiring and Implementing Information, Illness, Health Institution, Patient Rights and Recommendations. The research was carried out with a qualitative research design. The research data were analyzed by content analysis method. As a result of the research, it has been seen that adolescents have difficulty to convey their health knowledge and experiences. In addition to this, it has been seen that information and experiences about health are expressed more in detail by adolescents who do frequent sports, have working mothers or parents working in the health field, go to the hospital very often and have relatives with chronic illness. It has been suggested that parents should be aware of the issue, expanding the content of the Health Information lesson, and organizing seminars by health personnel.