15-25 yaş arası aktif spor yapanlarda beslenme ve spor ilişkisine dair bilgi düzeylerinin saptanması
Determination of knowledge levels on nutrition and sports relations between 15-25 years of active sports
- Tez No: 617783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, sporcuların demografik özelliklerini, beslenme bilgilerini ve bazı parametrelerle (beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler) ilişkisinin saptanması amacıyla, Balıkesir İl'inin Ayvalık ilçesinde futbol ve voleybol kulüplerinde yürütülmüştür. Eylül-Kasım 2018 tarihleri arasında yaşları 15-25 arasında değişmekte olan, 130'u erkek, 20'si kız olmak üzere toplam 150 sporcu üzerinde yapılmıştır. Beslenme alışkanlıkları, bilgi düzeylerini ve antropometrik ölçümlerini belirlemek için daha önce yayınlanmış bilimsel çalışmalardaki veriler değerlendirilerek araştırmacı tarafından 32 soruluk bir anket düzenlenmiştir. Anketler sporcuların antrenman arasın da açıklama yapılarak uygulanmıştır. İstatiksel hesaplamalarda SPSS (versiyon 17.0) programından yararlanılarak sonuçların değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel metodların yüzde (%), frekans dağılımı (f), ki-kare test istatistiği (𝑥2) analizi kullanılmıştır. p değerinin 0,05'ten küçük olduğu durumlarda gruplar arası fark anlamlı kabul edilmiştir. Sporcuların %50,0'si 19-22 yaş, %26,7'si 23-25, %23,3'ü 15-18 yaşları arasındadır. Araştırmaya katılan sporcuların %3,3'ü ilkokul, %76,7'si lise, %20,0'si üniversiteye gitmektedir. Sporcu beslenme bilgisinin %3,3'ünün diyetisyenden alınmış olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in football and volleyball clubs in Ayvalık district of Balıkesir province in order to determine nutritional information levels and to determine the relationship between some parameters (nutritional habits, anthropometric measurements). Between September and November 2018, a total of 150 athletes, 130 of whom were male and 20 of them were female. In order to determine nutritional habits, knowledge levels and anthropometric measurements, data from previously published scientific studies were evaluated and a survey of 32 questions was conducted by the researcher. The questionnaires were carried out by explaining the training of the athletes. Statistical analysis statistical analysis was performed using SPSS (version 17.0) program to evaluate the results using descriptive statistical methods such as percentages (%), frequency distribution (f), Chi-square test statistic (x2), statistical analysis was performed using SPSS (version 17.0). 50.0% of the athletes are between the ages of 19-22, 26.7% between 23-25, 23.3% between the ages of 15-18. 3.3% of the athletes participating in the research go to primary school, 76.7% go to high school and 20.0% go to university. It was found that 3.3% of sports nutrition information was obtained from dietician.