İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bornova 27 no'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran hastalarda periyodik sağlık muayenesi bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of level of knowledge, attitude and behavior of periodic health examination in patients who applicant to İzmir Tepecik Education and Research Hospital Bornova No 27 Education Family Health Center
- Tez No: 670072
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma ile aile hekimliği sistemine başvuran erişkin bireylerin periyodik sağlık muayeneleri bilgi düzeyini ölçmek, yaptırma durumunu tespit etmek ve bireylerde bu konuda farkındalık yaratmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Kasım 2019- Şubat 2020 tarihleri arasında eğitim aile sağlığı merkezine başvuran 18 yaş ve üzeri 295 kişi ile yapılan tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Çalışmaya gebeler ve 18 yaşın altındaki başvuran hastalar dahil edilmemiştir. T.C.S.B. Halk Sağlığı Kurumu Aile Hekimliği Uygulamasında Önerilen Periyodik Sağlık Muayeneleri ve Tarama Testleri Rehberi2015 temel alınarak geliştirilmiş anket formu ile gerçekleştirildi. SPSS programı ile tanımlayıcı istatiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: By the help of this research, it was aimed to measure the knowledge level of periodic health examinations of adult individuals who applied to family medicine, to determine the status of implementation and to raise awareness in individuals on this issue. Materials and Methods: This study was conducted with 295 people aged 18 and over who applied for the trainings of healthcare family center between the dates November 2019- February 2020. Patients who are under 18 and pregnant women were not included in. The study was carried out with a questionnaire which was developed based on“Turkey Republic Health Ministry, Public Health Institution Recommended Periodic Health Examinations and Observation in Family Medicine Practice Guide2015”. Descriptive statistics analysis was done with SPSS program.