Gebelikle ilgili kaygı ölçeği-revize 2 formunun Türkçeye uyarlanması ve geçerlik güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of the adaptation of pregnancy related anxiety questionnaire – revised 2 to Turkish
- Tez No: 510750
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma gebelik kaygı seviyesini belirlemek amacıyla kullanılan psikometrik olarak test edilmiş, genel kaygıdan bağımsız olarak doğum ve çocukluk çağı sonuçlarını öngören bir enstrüman olan Gebelikle İlgili Kaygı Ölçeği-Revize 2 formunun Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin test edilmesi amacıyla yürütülmüştür. Bununla birlikte çalışma grubunda gebelik kaygısı ile sosoyodemografik ve obstetrik özellikler arasındaki olası ilişkiler de incelenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Metodolojik ve tanımlayıcı tipteki araştırma 7 aile sağlığı merkezinde Aralık 2017 – Şubat 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bu tarihler arasında aile hekimliği birimlerine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 271 gebeden veri toplanmıştır. Gebelikle İlgili Kaygı Ölçeği-Revize 2 formuna ait 10 soru, sosyodemografik ve obstetrik özelliklerle ilgili 15 soru olmak üzere toplam 25 sorudan oluşan veri toplama formu gözlem altında doldurtulmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: This study was conducted to test the validity and reliability of the Turkish version of the Pregnancy-Related Anxiety Questionnaire – Revised 2 form, which is a psychometrically tested instrument that is used to determine the level of pregnancy related anxiety and predicts childbirth and childhood outcomes independent of general anxiety. In addition to this, possible relations between pregnancy related anxiety and sociodemographic and obstetric characteristics were also examined in the study group. MATERIAL AND METHOD: The methodological and descriptive study was conducted in 7 different Family Health Centers between December 2017 and February 2018. Between these dates, the data were collected from 271 pregnant women who applied to family medicine units and agreed to participate in the study. Data collection form consisting of 25 questionnaires that involves 10 questions from Pregnancy Related Anxiety Scale – Revised 2 form and 15 questions about sociodemographic and obstetric characteristics were filled under observation.