Transtibial amputasyonu olan bireylerde görsel geribildirimin fonksiyon, stabilite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of visual feedback on function, stability and quality of life in individuals with transtibial amputation
  1. Tez No: 468861
  2. Yazar: ELİF KIRDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, transtibial amputelerde görsel geribildirimin fonksiyon, stabilite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Unilateral transtibial amputasyona sahip, en az 1 yıldır total temas soketli (TTS) protez kullanan ve çalışmaya katılmaya gönüllü toplam 24 birey dahil edildi. Bireylerin tedavi öncesi ve tedavi sonrası protezli tarafa ağırlık aktarması (PAA)“LASAR Posture”cihazıyla, denge ve fonksiyonel mobilitesi“Berg Denge Ölçeği (BDÖ)”ve“Süreli Kalk Yürü Testi (SKYT)”ile fiziksel performansı“2 Dakika Yürüme Testi (2- DYT)”ile protez memnuniyetleri“Protez Memnuniyet Anketi (PMA)”ile, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi“Nottingham Sağlık Profili (NSP)”ile değerlendirildi. Katılımcılar çalışma ve kontrol grubu olarak rastgele iki eşit gruba ayrıldı. Her iki gruba protezli tarafa ağırlık aktarma egzersizleri, denge egzersizleri, ön-arka ve her iki yana ağırlık transferleri, engel geçme, farklı zeminlerde yürüme uygulanırken çalışma grubuna aynı egzersizler görsel geribildirim yöntemleriyle uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of visual feedback on function, stability and quality of life in transtibial amputees. A total of 24 subjects who had unilateral transtibial amputations, used prosthesis with total surface bearing socket (TSB) for at least 1 year and volunteered to participate in the study were included. Before and after Treatment subjects were evaluated with“LASAR Posture”for prosthetic weight bearing (PWB),“Berg Balance Scale (BBS)”and“Timed Up& Go Test (TUG)”for balance and functional mobility,“2-Minute-Walk-Test (2MWT)”for physical performance,“Satisfaction with the Prosthesis Questionnaire (SATPRO)”for prosthetic pleasure and“Nottingham Health Profile (NHP)”for health- related quality of life. Participants were randomly divided into two equal groups as study and control groups. After the evaluations the same exercises; PWB exercises, balance exercises, anteroposterior and lateral weight shifting, obstacle course, walking on different grounds were applied to the the study group with visual feedback methods and control group.