Geriatri polikliniği ve huzurevi hastalarının stopp/start ve maı kriterleri ile değerlendirilmesi ve müdahalelerin yapılmasında klinik eczacının rolü
Evaluation of geriatric outpatient clinic and nursing home patients with stopp/start and mai criteria and the role of clinical pharmacist in the implementation of interventions
  1. Tez No: 468860
  2. Yazar: BURCU KELLECİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KUTAY DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kronik hastalıklar nedeniyle çoklu ilaç kullanımı arttığından geriatrik hastalarda ilaç kaynaklı sorunlar sıklıkla görülebilmektedir. Bu tez çalışması ile“yaşlıların potansiyel olarak uygun olmayan reçetelerini tarama aracı”(STOPP) ve“doktorlar için uygun tedavi konusunda farkındalık oluşturma tarama aracı”(START) kriterlerinin 2. versiyonu kullanılarak Türkiye'deki mevcut durumun ve kriterlerin Türk hastalar için uygunluğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya poliklinik ve huzurevlerinden toplam 809 hasta (521 kadın) dahil edilmiştir. STOPP kriterlerine göre en az 1 uygunsuz ilacı olan 259 hasta (%32) olduğu ve en yaygın (%10,9) tespit olarak kanıta dayalı endikasyonu olmadan reçetelenmiş herhangi bir ilacın kullanımı saptanmıştır. START kriterlerine göre en az 1 ihmal edilen ilacı olan 119 (%14,7) hasta olduğu ve en yaygın (%97,5) tespit olarak ulusal kılavuzlara göre 65 yaşından sonra en az bir kere pnömokok aşısı kullanımı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drug related problems are often seen in geriatric patients because of the increased use of multiple drugs due to more chronic diseases with aging. In this thesis, second version of“Screening Tool of Older People's Potentially Inappropriate Prescriptions (STOPP)”and“ Screening Tool to Alert Doctors to Right Treatment (START)”criteria have been used to determine current situation about inappropriate prescription in Turkey and the suitability of the criteria for Turkish patients. A total of 809 patients (521 women) from outpatient clinics and nursing homes were included in this study. According to the STOPP criteria 259 patients (32%) were detected with at least one potentially inappropriate medication (PIM) and“prescribed medications without indication”was the most common (10.9%) detected criteria. According to the START criteria 119 patients (14.7%) were detected with at least one potentially prescription omission (PPO) and“one-time pneumococcal vaccination over age of 65”was the most common (97.5%) detected criteria.