Pelvik taban kas zayıflığı olan kadınlarda pelvik taban eğitiminin cinsel fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of pelvic floor training on sexual function and quality of life in women with pelvic floor muscle weakness
  1. Tez No: 468862
  2. Yazar: BAŞAK POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK, PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı kadınlarda pelvik taban kas eğitiminin cinsel fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini araştırmaktı. Çalışmaya Modifiye Oxford Skalasına göre pelvik taban kas kuvveti 3'ün altında olan, okur-yazar, nörolojik ve algısal bir problemi olmayan, yaş ortalaması 43,32 ± 6,37 yıl olan 37 kadın dahil edildi. Tedavi grubu (n=19) ve kontrol grubu (n=18) olmak üzere randomize olarak iki ayrı grup oluşturuldu. Tedavi grubuna 6 haftalık pelvik taban kas eğitimi ev egzersiz programı olarak verildi. İlk hafta günde 5 set ile başlandı ve her hafta set sayısı artırıldı. Her set 10 hızlı ve 10 yavaş kontraksiyondan oluşmaktaydı. Hem kontrol grubuna hem tedavi grubuna cinsel bilgilendirme yapıldı ve cinsel ilişki, partneri ile etkileşimi gibi konularda önerilerde bulunuldu. Tüm bireylerin pelvik taban kas kuvvetleri ilk ve son ölçüm olarak dijital palpasyon ve perineometre ile ölçüldü. Bireylerin pelvik taban kaslarına ait veriler PERFECT (P: Power, E: Endurance, R: Repetitions, F: Fast contractions, ECT: Every Contraction Timed) skalasına göre değerlendirildi. Cinsel fonksiyonları Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ) (Female Sexual Function Index (FSFI)), yaşam kalitesi ise 36-Item Short Form Health Survey (SF-36) ile başta ve sonda değerlendirildi. 6 haftanın sonunda tedavi grubunda KCİÖ skorunda anlamlı bir artış gözlenirken kontrol grubunun skorunda anlamlı olarak bir düşüş gözlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of pelvic floor muscle training on sexual function and quality of life in women. 37 women with an average age of 43.32 ± 6.37 years and who had a pelvic floor muscle strength of less than 3 according to the Modified Oxford Scale were included to this study. Illiterate individuals, individuals with neurological and perceptual problems were not included in the study. 37 women were randomly selected as the treatment group (n=19) or the control group (n=18). The treatment group was given pelvic floor muscle training for 6 weeks. Both the control group and treatment group suggestions were made. Pelvic floor muscle function of all subjects were measured with digital palpation and perineometer. Sexual function and quality of life were assessed by the Female Sexual Function Index (FSFI) and quality of life by the 36-Item Short Form Health Survey (SF-36).