Ataksik hastalarda pozisyon hissi ile postural kontrol ilişkisinin değerlendirilmesi
The assessment of the relationship between position sense and postural control in ataxic patients
- Tez No: 468864
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma ataksik bireylerde pozisyon hissi ile postural kontrol arasındaki ilişkiyi sağlıklı bireylerle karşılaştırarak incelemek, gövde ve ekstremitelerden gelen pozisyon hissi bilgilerinin varsa farklı rollerini açığa çıkarmak amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 34,75 ± 8,83 olan 20 ataksik birey ve yaş ortalaması 31,25 ± 6,33 olan 20 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin demografik bilgileri kaydedildikten sonra; bireylerin hastalık şiddeti (Uluslararası Ataksi Oranlama Ölçeği), gövde kontrolü (Gövde Bozukluk Ölçeği), düşme riski (Zamanlı Kalk ve Yürü Testi), dinamik denge (Fonksiyonel Uzanma Testi), performans temelli denge (Berg Denge Ölçeği) değerlendirildi. Postural kontrole ait objektif değerlendirmeler, Bilgisayarlı Dinamik Postürografi'nin Duyu Organizasyon Testi, Kararlılık Sınırları Testi ve Tek Bacak Duruş Testi ile değerlendirildi. Bireylerin üst ekstremite, alt ekstremite ve gövde pozisyon hissi ölçümleri için Baseline Dijital İnklinometre cihazı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between position sense and postural control and reveal the different roles of the trunk and extremities in this relationship in ataxic patients by comparing healthy individuals. Twenty ataxic individuals whose mean age of 34.75 ± 8.83 years and 20 healthy individuals whose mean age of 31.25 ± 6.33 years were included. After the demographic informations of the individuals were recorded; disease severity (International Cooperative Ataxia Rating Scale), trunk control (Trunk Impairment Scale), risk of falling (Timed Up and Go Test), dynamic balance (Functional Reach Test), performance based balance (Berg Balance Scale) were evaluated. The objective assessment of postural control were performed by Sensory Organization Test, Limits of Stability Test and Unilateral Stance Test in Computerized Dynamic Posturography (CDP). Baseline Digital Inclinometer was used to measure the position sense of upper extremity, lower extremity and trunk of the individuals.