Hacettepe Üniversitesine 2000-2016 yılları arasında başvuran diffüz büyük b hücreli lenfoma vakalarının incelenmesi
Retrospective analysis of diffuse large B cell lymphoma patients: 16 years of experience
- Tez No: 468866
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR MUTLU HAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Epidemiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türk Sağlık Bakanlığı 2010 İstatistiklerine göre Hodgkin dışı lenfoma insidansı erkeklerde 7,7/ 100.000, kadınlarda 5,2 / 100.000'dir. Diffüz büyük B-hücreli lenfoma (DBBHL) vakaların çoğunu oluştursa da gerçek insidans, klinik ve demografik veriler ile prognoz hakkında bilgi kısıtlıdır. Bu çalışmanın amacı, son 16 yılda Türkiye'deki bir referans hastanenin patoloji anabilim dalına olan başvuruların retrospektif olarak incelenmesi ile DBBHL hastalarının demografik ve histopatolojik özellikleri araştırmaktır. Bu amaçla çalışmaya 1/2000 ve 12/2015 arasında patoloji bilim dalında tanı alan 939 vaka dahil edilmiştir. Yaş ortalaması 54±17 olarak saptandı. Olguların %43,8'i kadın (n=411); %56,2'si (n=528) erkekti. Ann-Arbor evrelerine göre sınıflandırıldığında %15,8 hasta Evre I; %23,4 hasta Evre II; %21,1 hasta Evre III ve %39,7 hasta Evre IV ile tanı aldıkları tespit edildi. Bu evre grupları arasında cinsiyet açısından farklılık saptanmadı. Vakaların en sık lenf nodundan tanı aldıkları (%39,9), bunu gastrointestinal (GI) sistemin (%17,3) takip ettiği tespit edilmiştir. Ekstranodal tutulumu olanlarda kadın/erkek oranı bakımından fark olmadığı saptandı (p=0,18). En sık EN tutulum alanı olan GI sistem, santral sinir sistemi ile kemik tutulumlu vakaların dağılımı incelendiğinde cinsiyet açısından farklılık olmadığı görüldü (p=0,33). Kemik iliği tutulumunun DBBHL subgrubu ile ilişkili olmadığı sonucu tespit edildi (p=0,76).Medyan genel sağkalım süresi 94 ay (Standart hata: 12,3; %95 GA 69,9-118,1) idi. DBBHL merkezimizde tanı alan en sık lenfoma türüdür ve farklı histomorfolojik özelliklere sahiptir. HÜTF Patoloji AD tek bir merkez olsa da tüm Türkiye'den hasta konsülte edilen tersiyer bir ünite olması; vaka sayısı, dağılımı ve heterojenitesi nedeniyle bu araştırmanın sonuçları ülke genelini yansıtmakta önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Health Ministry 2010 Statistics, Non-Hodgkin lymphoma (NHL) incidence is 5.2/100000 in women 7.7 in men. Although diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) accounts for majority of cases; little known about real incidence, clinical and demographical data and prognosis of this prevalent NHL subtype. The aim of this study is to summarize the demographics of DLBCL patients of past 16 years and to investigate histopathologic characteristics from the pathology department of a tertiary reference hospital of Turkey. A total of 939 cases who were diagnosed in or referred to University of Hacettepe between 1/2000 and 11/2015 were included. Mean age of patients was 54±17; 56.2% of patients were males and 43.8% were females. It was found that 15.8% of patients were diagnosed at stage I; 23.4% patients Stage II; 21.1% were in stage III and 39.7% were diagnosed in stage IV. There was no differences in groups of stages when compared according to gender. When categorized according to the organs of involvement, it was found that they were diagnosed most frequently from the lymph nodes (39.9%) followed by the gastrointestinal system (17.3%). When gender differences was examined according to extranodal involvement, no difference was found (p = 0,18). GIS, CNS and bone involvement were the most common sites of EN involvement. There were no gender predominance in these involvement areas (0,33). Bone marrow involvement was not related to DBBHL subgroup according to Hans criteria (p = 0.76). Median overall survival is 94±12.3 months. At 5 years, 93.2% of patients were alive and at 10 years 85.2% of patients were alive. DLBCL is the most common subtype of NHL in our center with distinctive features. Although the presented results of this study was valid for single center experience, the pathology department of Hacettepe University is a tertiary reference center who get consultation around Turkey. Hence, these results might be extrapolated to whole Turkey.