Okul dışı sportif etkinliklere katılan 11-13 yaşları arasındaki çocukların okul içi ve okul dışı adım sayılarının incelenmesi
Investigating of step count school time and out of school time in 11-13 aged children engaged in outdoor sports activity
  1. Tez No: 468867
  2. Yazar: NECİP DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Okul dışı sportif etkinliklere katılan ve 11-13 yaşları arasındaki kız ve erkek çocukların, toplam hafta, hafta içi, okul içi, okul dışı, hafta sonu, cumartesi, pazar, spor yapılan günler ve spor yapılmayan günlerde adım sayılarını incelemek ve önerilen düzeyde olup olmadığını belirlemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 11,95 ± 0,89 yıl olan 41 erkek çocuk ile yaş ortalaması 12 ± 0,79 yıl olan 39 kız çocuk katılımıştır. Çocukların boy ve vücut ağırlıkları ölçümü yapılmış ve ActiGraph wGT3x-BT marka akselerometreler, elastik kemer aracılığı ile çocukların baskın olan (dominant) el bileğine takılmıştır. Cihaz duş, uyku ve yüzme haricinde 7 gün boyunca takılı tutulmuştur. Verilerin analizinde cinsiyetler arasındaki farkın incelenmesinde bağımsız gruplarda iki ortalama arasındaki farkın anlamlılık testi, yaş grupları arasındaki farkın incelenmesi için ise tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Bulgularda çocukların okul dışı, hafta sonu ortalama ve pazar günü hariç diğer zaman dilimlerinin ortalama adım sayıları arasında cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is both to investigate step count which is taken during school time, out of the school time, week days, weekend, sport and non sport days of boys and girls aged 11-13, who do regular sport activity at least one day in a week and to determine whether or not step count which they take is at the recommended level. 41 boys (11,95 ± 0,89 years) and 39 girls (12±0,79 years) were included in this study. After anthropometric measurements, step counts were determined by using ActiGraph wGT3x-BT accelerometer for seven days. This device was weared to wrist of participants except sleep times, swimming and shower. Independent samples t test and One-way ANOVA were used to determine the difference between gender and ages, respectively. As a result, there was significance difference in step count between gender in terms of a total week, weekdays, school time, Saturday, sport and nonsport days (p0,05). Furthermore, there was no significance difference in the girls in terms of all time period that was investigated in the study (p>0,05). In the boy, we obtained a significant difference in step counts between ages in all time period except sport days.