Adolesan futbolcuların beslenme durumları ile sıvı tüketimleri ve kafein alımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status with liquid consumptions and cafein intakes of adolescent footballers
- Tez No: 468870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sporcu adolesanların enerji, besin ögeleri ve sıvı gereksinimleri spor yapmayan yaşıtlarına göre farklılık göstermektedir. Bu çalışma aktif spor yapan ve yapmayan adolesanların beslenme durumlarını, günlük sıvı ve kafein alımlarını karşılaştırarak, spor türüne özgü gereksinmelerinin uygunluğunu belirlemek amacıyla Karabükspor Kulübü yıldız futbol takımı 15-18 yaş grubu sporcular (n=40) ile aynı yaş grubunda yer alan aktif spor yapmayan (n=40) erkek adolesan birey olmak üzere toplam 80 adolesan üzerinde yapılmıştır. Adolesanların tanıtım bilgileri, beslenme alışkanlıkları, sıvı tüketimi, kafein alımı ve fiziksel aktivite durumları genel değerlendirme formu (anket formu) ile alınmıştır. Bu çalışmaya katılan tüm bireylerin ortalama vücut ağırlığı 61,1±11,6 kg, boy uzunluğu 171,2±7,5 cm ve BKİ ortalaması 20,7±3 kg/m2'dir. Gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır (p>0,05). Adolesanların günlük toplam sıvı tüketim miktarı ve kafein alımı ortalama 2685,2±933,6 mL ve 211,4±324,4 mg (sporcularda 2872,9±780,1 mL ve 141,2±139 mg, sporcu olmayanlarda 2497,6±1041,5 mL ve 281,6±428,6 mg)'dır. Adolesan futbolcuların toplam sıvı miktarındaki yükseklik istatistiksel olarak önemli (p0,05).
Özet (Çeviri)
Energy, nutrient elements and fluid requirements of player adolescents show differences in accordance with same age who are not practising. With the aim to determine of convenience of their requirements according to particular sport type; this study is applied on total 80 adolescent who these are star football team of Karabükspor Club, 15-18 age group players (n=40) and appear in the same age group but not active practising sport (n=40) adolescent male individuals on comparing of nutritional status, daily fluid and caffeine intakes of active sport practising and not practising adolescents. Introduction informations of adolescents, nutrition habits, fluid consumption, caffeine intake and physical activity situations are taken by general evaluation form (questionnaire form). Average body weights of all individuals who are join to this study is 61,1±11,6 kg, average height length is 171,2±7,5 cm and average BMI is 20,7±3 kg/m2. The difference between groups is not found statistically significant (p>0,05). Average daily total fluid intake amount of adolescents is 2685,2±933,6 mL and 211,4±324,4 mg (2872,9±780,1 mL and 141,2±139 mg in athletes, 2497,6±1041,5 mL and 281,6±428,6 mg in none athletes. While highness in total fluid amount for adolescent footballers is statistically significant (p0,05).