Müzik bölümü lisans öğrencilerinde performans kaygısına neden olan faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors causing performance anxiety in music undergraduate students
- Tez No: 468873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SEMİN AKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma konservatuvar müzik bölümü öğrencilerinin performans kaygısına neden olan faktörleri belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmaya Kenny Müzik Performans Kaygı Envanterin'nden (KMPK-E) 105 puan ve üstü alan 26 birey katıldı. Müzik performans kaygısına neden olan faktörleri belirlemek amacıyla nitel desende araştırma soruları hazırlandı. Sorular bireylere yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile yöneltildi. Alınan cevapların içerik analizinde, birbirine benzeyen veriler ile temalar ve bu temalara yönelik kodlar oluşturuldu. Bu kodlar kişilik özellikleri, fiziksel çevre, eğitim ve öğretim çevresi, sosyal çevre, gelecek kaygısı, bilişsel düşünceler, eser icrası ve çalışma olarak belirlendi. Müzik Performans kaygısına neden olan kişilik özellikleri kaygılı, mükemmeliyetçi, takıntılı ve karamsar olma; fiziksel çevre özellikleri salon akustiğinin kötü olması ve sahne hijyeninin uygun olmaması; eğitim ve öğretim çevresinde olumsuz öğretmen tutumu ve okul arkadaşlarının bireyler tarafından samimiyetsiz olarak nitelendirilmesi; sosyal çevrede ailenin fazla desteği, desteklememesi ve ailede bu meslekten bireylerin olması; gelecek kaygısında mesleğin hak ettiği değeri görmemesi ve iş bulma sıkıntıları nedeni ile oluşan kaygı ve bunun performansa yansıması; bilişsel düşüncelerde yapamama, beğenilmeme ve küçük düşme korkusu; eser icrasında, solo ve ilk defa icra etmesi ve son olarak çalışma ile ilgili yeterince çalışmama olduğu bulundu. Ergoterapi alanında çalışan meslek elemanlarının mesleğin ortaya çıkarttığı psikososyal bozukluklara yönelik çalışmalar yapması önemlidir. Müzik performans kaygısına neden olan faktörleri ortaya koyan çalışmamız bu kaygıyla başa çıkma yöntemleri geliştirmek için ergoterapistlere yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the factors that cause music performance anxiety of students in conservatory music department. Twentysix participants whose score was 105 points or more in the Kenny Music Performance Anxiety Inventory (KMPK-E) participated to the study. Qualitative research questions have been prepared to identify the factors that cause music performance anxiety. Questions were directed at the semi-structured interview method. The answers were analyzed, the themes from the data, and the codes related to these themes were formed. These codes were identified as personality traits, physical environment, education and teaching environment, social environment, future anxiety, cognitive considerations, execution of work, and study. The factors that lead to music performance anxiety were listed as follows: Personality traits were being anxious, idealistic, self-obsessed, and depressed; physical environmental features were acoustics and hygiene issues; education and teaching environment features were negative teacher attitudes and inscere school friendship; the social environment were the support of the family or the the lack of support and the presence of musicians in the family; future anxiety were the general difficulties of finding a job is a cause for concern, and this is reflected to the performance; cognitive considerations were fear of not being able to do, disfavour and embarrasment; at work and execution which were solo and first time execution; and finally study factor which was not studying enough. It is important that occupational staff working in the field of occupational therapy work on the psychosocial disorders that the profession emits. Our work that sets out the factors that cause music performance anxiety will guide occupational therapist to develop ways to deal with this anxiety.