Azot ve fosfor gübrelenmesinin İskenderiye üçgülü (Trifolium alexandrinum L.) nün tohum verimi ile diğer bazı karakterlerine etkisi
  1. Tez No: 50630
  2. Yazar: SERAP GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ESEN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
26 ÖZET Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında, 1994-1995 yetiştirme yılında yürütülen bu araştırmada farklı azot (0-3-6 kg/da) ve fosfor (0-4-8-12 kg/da) dozlarının tohum verimi ve diğer bazı karakterlerine etkisi incelenmiştir. Araştırma 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre düzenlenmiştir. Denemede sırayla ekilen parsellerin sıra araları 20 cm olarak alınmış, parsel boy ları 2.5 m ve 1.2 m olarak saptanmıştır. Deneme parselinin 2 alanı 2.5 m x 1.2 m= 3 m olmuştur. Ekim, 30 Ekim 1994'de yapılmıştır. Tohum verimi için 15 Temmuz da hasat edil miştir. Ele alınan faktörlerin verim ve diğer özelliklere etkisinin sonuçları aşağıda özetlenmiştir s -İskenderiye üçgülünün bitki boyu ele alman fak törlerden ettkilenmemektedir. -Bitkinin yandal sayısı fosfor gübresinden etkilen miştir. -Bitkinin kömeç sayısı azot ve fosfor gübrelerinden etkilenmemiştir. -Kömeçte tohum sayısı kullanılan faktörlerden etki lenmemiştir. -Bitki başına tohum verimi kullanılan faktörlerden etkilenmemiştir. -Dekara tohum verimi azot ve fosfor gübresinden etki lenmiştir.
Özet (Çeviri)
27 SUMMARY In this research conducted in the fields of the field crops department, faculty of Agriculture, university of Agean during the period of 1994-1995 the effects of different levels of nitrogen (0-3-6 kg/da) and phosphorus (0-4-8-12 kg/da) fertilizers on yield and some other agronomical characteristics of Berseem (Trif olium alexandrinum L. ) were examined. The research was set in rondomized complete block design with three replications. In the experiment each 2 plot was 3 m being 2.5 m in length and comprising 6 rows, 20 cm apart. It was seeded on 30 October. Plants were harvested for seed yield on 15 July. The results obtained from the experiment can be summarized as following: -The plant height of the berseem wasn't effected from the factors used. -The number of stems per plant was effected from levels of phosphorus. -The number of heads per plant wasn't effected from the factors used. -The number of seeds per head wasn't effected from the factors used. -The seed yield of plant wasn't effected from levels of nitrogen and phosphorus fertilizers. -The seed yields per decare were effected from levels of nitrogen and phosphorus.