Doğal dentisyona dayalı estetik indeks (DDEI): mplant destekli sabit protezler ile aynı bölgedeki çekim öncesi doğal diş görünümlerin estetik indeks ile karşılaştırılması
Esthetic index based on natural dentition(EİND): Comparison of restored implant outcomes with their previous natural tooth structures prior to extractions
  1. Tez No: 468890
  2. Yazar: SAHAND TAHERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KENAN ERATALAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sert ve yumuşak doku ölçümleri arasındaki ilişki hakkında farklı bilimsel çalışmalar olmasına rağmen, bügünkü bilgilerimize göre, daha önceki doğal diş görünümü ile dental implant tedavisi sonucu elde edilen estetik arasındaki ilişkiyi gösteren bir indeks yoktur. Bu retrospektif çalışmanın amacı maksilla anterior bölgede çekimden önce bulunan doğal diş ile aynı bölgeye uygulanan dental implant destekli restorasyonu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, ve doğal dentisyona dayalı yeni ve güncel bir estetik indeksi geliştirmektir (DDEI). Üst çene anterior bölgede diş çekimi gerçekleştirilip dental implant tedavisi gören ve cerrahi ve protetik aşamalarda ayarları standardize edilmiş fotoğraf makinesi ile fotoğrafları ve periapikal filmleri çekilmiş olan 51 hasta ve 83 implant bu çalışmaya dahil edildi. Yerine implant yapılmış olan doğal dişlerin çekimden önce ve çekimden sonra ölçümlerinin yapılabilmesi için fotoğraf ve radyografik resimler kullanıldı. Diş bölgesi ile implant alanları arasındaki implant öncesi ve sonrası parametrelerin istatistiksel analizleri bilgisayar yazılımı ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Although there are scientific researches reporting the relationship between different soft and hard tissue variables, there is a lack of index to address the link between overall dental implant treatment esthetics to their previous natural teeth appearance. The aim of this retrospective study is to correlate the link between natural teeth located in maxilla anterior region of the jaws before extraction with their final dental implant restoration, and to propose a new and contemporary esthetic index based on natural dentition (EIND). Fifty-one patients, who received 83 dental implant and had their natural teeth located in maxilla anterior sites and replaced with dental implant and photographed at all surgical and prosthetic stages with standardized settings camera and periapical films were included in this study. Clinical intra-oral photographs and peri-apical radiologic images were used to make the measurements and evaluations before extraction and after final dental implant restoration loading. Statistical analyses of pre-implant and post-implant parameters between tooth sites and implant sites were carried out with a computer software.