Sportif rekreasyon etkinliklerine katılımın fiziksel aktivite düzeyi ve genel öz yeterlilik inancı ile ilişkisinin incelenmesi
Analysis on the relation of the participation in recreational athletic activities with the physical activity level and general self-sufficiency belief
- Tez No: 468907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, Elâzığ il merkezinde mevcut rekreasyonel alanlarda sportif rekreasyon etkinliklerine katılan ve katılmayan yetişkin bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ile genel öz yeterlilik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel nitelikteki araştırmanın evrenini; Elâzığ il merkezinde sportif rekreasyonel alanlarda sportif rekreasyon etkinliklerine katılan ve katılmayan 18-65 yaş arası yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Verileri toplama aracı olarak,“Sosyo-Demografik Durum Formu, kişilerin fiziksel aktivite düzeylerini değerlendiren ”Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form“ ve ”Genel Öz Yeterlilik İnancı Ölçeği (GÖYİÖ)" kullanılmıştır. Çalışmada anket verileri hatalı ve yetersiz olanlar çalışmadan çıkarıldıktan sonra toplam 954 kişi değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the relation between general self-sufficiency beliefs and physical activity levels of the adult individuals who participate and don't participate in recreational athletic activities in existing recreational areas in Elazığ city center. Adult individuals aged between 18 and 65 who participate and don't participate in recreational athletic activities in relevant athletic areas in Elazığ city center constitute the population of the cross-sectional research.“Socio-Demographic Status Form”,“International Physical Activity Questionnaire – Short Form”and "General Self-Sufficiency Belief Scale (GSSBS) evaluating the physical activity levels of individuals were used as data collection tool. A total of 954 people were evaluated after faulty and inadequate questionnaire data were excluded.