Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin ve sportif rekreasyon alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of physical activity levels and sport recreation habits of university students
  1. Tez No: 580455
  2. Yazar: BİRTEN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN REVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerde eğitim gören üniversite gençliğinin fiziksel aktivite düzeylerini ve sportif rekreasyon etkinliklerine yönelik ilgileri ve katılım düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Selçuk Üniversitesine ait özel yetenekle öğrenci kabul eden Spor Bilimleri Fakültesi (SBF, n=258), Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF, n=210) ve Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarında (DSDK, n=55) öğrenim gören toplam 523 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Deneklerin sportif rekreasyon etkinliklerine olan ilgi ve katılım düzeylerinin tespit edilmesi için 38 sorudan oluşan anket formu, fiziksel aktivite düzeyini belirlemek amacıyla ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) kısa formu kullanılmıştır. Katılımcıların %23,3'ünün inaktif, %48,6'sının minimum aktif, %28,1'inin ise çok aktif olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %40,6' sı sağlıklı bir yaşam, %37,8'i sporda başarı kazanma, % 20,2'si ise monotonluktan kurtulmak için sportif etkinliklere katıldıklarını belirtmişlerdir. Spor etkinliklerinin öncelikli etkilerinin incelenmesi sonucunda ise öğrencilerin %37,9'unun katıldıkları spor etkinlikleriyle kendilerini zinde hissettikleri, %28,7'sinin yaşam kalitelerinin arttığı ve %20,3'ünün vücut hatlarının düzelmeye başladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, düzenli olarak spor yapmanın bireyin geçmişten getirdiği sportif alışkanlıklara, okuduğu bölüme, ailenin eğitim durumuna, kişinin öz yeterliliğine bağlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the levels of physical activity of university students studying in the departments taking special talent tests and their interest and participation in sportive recreation activities. A total of 523 students volunteered as students of the Faculty of Sport Sciences (SBF, n = 258), Faculty of Fine Arts (GSF, n = 210) and Dilek Sabancı State Conservatory (DSDK, n = 55. A questionnaire consisting of 38 questions and the International Physical Activity Questionnaire (UFAA) short form were used to determine the level of interest and participation in the sportive recreation activities of the subjects. 23.3% of the participants were inactive, 48.6% of them were active minimum and 28.1% were very active. 40.6% of the participants stated that they had a healthy life, 37.8% had success in sports and 20.2% had participated in sportive activities to get rid of monotony. As a result of examining the primary effects of sports activities, 37.9% of the students felt that they were fit with the sports activities they participated, 28.7% of them increased their quality of life and 20.3% of the body lines started to improve. As a result, it can be said that doing sports regularly depends on the sporting habits of the individual, the section he / she reads, the education of the family, the self-efficacy of the person.