İnmeli hastalarda temporomandibular eklem disfonksiyonunun değerlendirilmesi
Assessment of temporomandibular joint dysfunction in stroke patients
- Tez No: 468954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı inmeli bireylerde temporomandibular eklem disfonksiyonunun değerlendirilmesidir. Çalışmaya 50 sağlıklı ve 50 inmeli hasta olmak üzere toplam 100 birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin temporomandibular eklem hareket açıklıkları dijital kaliper yardımı ile, intraoral ve ekstraoral çiğneme kasları ve çiğneme ile bağlantılı kas gruplarının hassasiyeti kas palpasyonuyla, çiğneme kasları ağrı eşiği algometre kullanılarak değerlendirildi. Artrojenik ve miyojenik kökenli temporomandibular eklem disfonksiyonu varlığı statik ve dinamik ağrı testiyle, fasiyal asimetri labial komissür açısı ölçülerek, temporomandibular eklem disfonksiyonu derecelendirmesi Fonseka anketi ve kraniomandibular indeksi kullanılarak değerlendirildi. İnmeli hastalarda ilaveten spastisite Modifiye Ashworth Skalası yardımıyla değerlendirildi. Temporomandibular eklem hareket açıklığı değerleri gruplar arası karşılaştırıldığında, tüm eklem hareket açıklıklarının inme grubunda anlamlı derecede düşük olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess temporomandibular joint dysfunction in stroke patients. Total 100 participants, 50 who were healthy and 50 who had hemiplegia were recruited into this study. Digital caliper, algometer and muscle palpation are the methods and devices that used in our study in order by to assess temporomandibular joint range of motion, muscle pressure pain threshold and muscle tenderness in intraoral, extraoral mastication muscles and muscles related to mastication. Static and dynamic pain test was used to assess the existence of arthrogenic and myogenic temporomandibular joint dysfunction, labial comissure angle measurement used for assessing facial paralysis severity. Fonseca questionnaire and craniomandibular index used for temporomandibular joint dysfunction assessment and temporomandibular joint dysfunction categorization. In addition to these parameters spasticity was assessed with Modified Ashworth Scale in stroke group. In intergroup comparison significant decrease was found in all temporomandibular range of motion parameters in favor of stroke group (p0,05).