Akrilamid uygulanmış genç erkek ratlarda lycium barbarum (kurt üzümü) ekstraktının fertiliteye etkisinin ışık mikroskobik ve biyokimyasal incelenmesi
Light microscobic and biochemical examination of the effect of lycium barbarum (goji berry) extract on fertility of acrylamide treated young male rats
  1. Tez No: 468955
  2. Yazar: HAVVA İMRAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KÜKNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada akrilamidin genç erkek ratların testis ve epididimis dokularındaki toksik etkileri ve bir antioksidan olan kurt üzümünün bu etkiye karşı koruyuculuğu ışık mikroskobik ve biyokimyasal olarak incelenmiştir. 24 adet Wistar albino rat her grupta 6 adet olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. 5 gün boyunca akrilamid grubuna (G1) distile suda çözünmüş 50 mg/kg akrilamid gavajla verildi. Akrilamid+ kurt üzümü grubuna (G2) akrilamid ve 200 mg/kg kurt üzümü ekstraktı gavajla verildi. Kontrol grubuna(G3) bir işlem uygulanmadı. Kurt üzümü grubuna (G4) kurt üzümü ekstraktı G2 gibi verildi. Ratların deney öncesi ve sonrası vücut ağırlıkları istatiksel olarak kıyaslandığında G1 ve G2' de anlamlı bir fark saptandı. Sperm sayılarının G1 ve G2'de azaldığı ancak istatiksel bir fark olmadığı bulundu. Tüm gruplarda sperm DNA bütünlüğünün korunduğu gözlendi. Testis dokuları değerlendirildiğinde; G1' de, seminifer tübüllerin lümeninde belirgin hücre döküntüsü, vakuol oluşumu ve rezidual cisimcikler; G2' de vakuol oluşumu görüldü. Apoptotik spermatogonyumları belirlemek amacıyla yapılan TUNEL boyamasınında G1 ve G2'de istatiksel olarak anlamlı bir artış görüldü. Spermatogonyumların proliferasyonunu değerlendirmek için yapılan Ki 67 boyaması istatiksel olarak değerlendirildiğinde G1 ile G2 arasında anlamlı bir fark saptandı. Grupların testis dokularındaki MDA, SOD, CAT düzeyleri istatiksel olarak kıyaslandığında anlamlı bir fark bulunmadı. Grupların testesteron düzeyleri istatiksel olarak kıyaslandığında G1 -G2 ve G1- G4 arasında anlamlı bir fark bulundu. Grupların FSH düzeyleri istatiksel olarak kıyaslandığında G1 ve G3 arasında anlamlı bir fark bulundu. Grupların epididimislerinde yapısal değişim gözlenmedi. Yüksek dozda akut süre ile akrilamid uygulamasının testis dokusunda hasara neden olduğu ve FSH ile testesteron seviyesini düşürdüğü, kurt üzümünün ise kısmen koruma sağladığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the toxic effects of acrylamide on testis and epididiymis of young male rats and the protective effect of goji berry (an antioxidant) against to these toxic effects. A total number of 24 Wistar albino male rats were categorized into 4 groups which are consist of 6 rats. During 5 days, acrylamide group (G1) was treated with 50 mg/kg acrylamide solved in distilled water via gavage. Acrylamide+goji berry group ( G2) was treated with acrylamide and 200 mg/kg goji berry extract via gavage. Nothing was applied to control group (G3). Goji berry group (G4) was treated with 200 mg/kg goji berry extract via gavage. When the body weights of animals, which were measured before the examination and after the examination, were compared statistically, significant declines were found in G1 and G2. Sperm DNA integrity had been protected in all groups, and there were no significant change in sperm numbers. When testis tissues were examined ; vacuole structures were detected in the seminiferous tubules of G1 and G2 animals, cell debrises and residual bodies were detected in the lumen of seminiferous tubules in G1 animals. We evaluated TUNEL (+) ( apoptotic) spermatogonia numbers statistically and found signaficant increases in G1 and G2. When Ki67 (+) (proliferative) spermatogonia numbers were evaluated statistically, there was significant decrease in G1 compared to G2. The level of MDA, CAT, SOD in testis was evaluated statistically, and found no difference. When serum testesterone levels were evaluated statistically, significant declines were found in G1-G2 and G1-G4. We evaluated FSH levels in serum statistically, and found a significant decrease in G1 compared to G3. There was no change in the structure of epididymis . We concluded that high dose and acute application of acrylamide gives harm to testes, and leads to decrease in FSH and testesterone, and goji berry provides a partial protection.