Çeşitli yaş gruplarındaki sıçan ovaryumlarında anti müllerian hormon ve inhibin b ekspresyonunun ovaryum yapısı ve follikülogenesis üzerine etkileri
Effects of anti-müllerian hormone and inhibin-b expression on ovarium morphology and folliculogenesis in different age groups of female rats
- Tez No: 468962
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KÜKNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Follikül Stimüle Edici Hormon (FSH) ekspresyonu ile birlikte ovaryumlardaki folliküller gelişmeye başlar. Primordiyal follikülleri oluşturan pre-granüloza hücreleri, granüloza hücrelerine dönüşerek primer follikülleri oluştururlar. Oosit gelişiminden sorumlu granüloza hücreleri, gerekli östradiol, progesteron, inhibin-B ve Anti Müllerian Hormon (AMH) gibi hormonları sentezlemekle görevlidirler. AMH, follikül gelişimi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Puberteden itibaren devam eden follikülogenezde primer folliküllerden salgılanmaya başlayan AMH, granüloza hücrelerinin çoğalarak follikül boyutunu artırmasında rol oynar. Aynı zamanda AMH, gelişmekte olan küçük folliküller için daha uzun yaşamalarını sağlayan bir faktördür. FSH'u baskılayarak erken menopoza girilmesini engeller. Bu yüzden, yaygın olarak ovaryum rezervini ve ovaryum yaşını belirlemede kullanılır. AMH ekspresyonu pubertede en üst seviyeye ulaşır ve menopozdan itibaren AMH miktarı ölçülemez duruma gelir. AMH'nun etkilerinden biri de aromataz aktivasyonunu baskılaması ve dominant follikül seçiliminde rol almasıdır. Anti-müllerian hormon ile birlikte inhibin-B ekspresyonu da follikül gelişimi için oldukça önemlidir. Granüloza hücrelerinden salgılanan inhibin-B, FSH'nun düzenlenmesinde ve follikül çapının belirlenmesinde görev alır. Bu çalışma sonucunda serum AMH ve INHB hormon miktarının yaşa bağlı değişiklik gösterdiği, follikül gelişimi üzerinde bir etkiye sahip olduğu, ovaryum rezervini ile gelişen follikül sayısını belirlemede ve menopoz yaşını tayin etmede kullanılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ovarian follicles begin growing with the stimulation of Follicle Stimulation Hormone (FSH). Pregranulosa cells which produce primordial follicles, turn to granulosa cells and form primer follicles. Granulosa cells responsible for synthesizing of different types of hormones like estradiol, progesteron, inhibin-B, and antimüllerian hormone (AMH) for evaluation of oocytes. Anti-Müllerian Hormon has an important role for evaluation of the follicles. AMH is synthesised by primer follicles since puberty, and provide to grow of granulosa cells into increase the follicle size. Moreover, AMH repress the FSH activity and restricts entry early menopause. Therefore, AMH is an important factor for allowing the developing small follicles to live longer. AMH expression reaches the highest level in puberty and gets uncountable level in serum with menopause. Also, AMH repress aromatase activity and take a role in dominant follicle selection. Inhibin B expression is also has an important role like AMH in follicle evaluation. Inhibin B is synthesized by granulosa cells, take place in the regulation of FSH and determining diameter of the follicles. In conclusion, serum AMH and inhibin-B hormones take place in folliculogenesis. Quantity of these hormones can be used to define ovarian reserve and developing follicle amount in ovaries, and also determine menopause age of female individuals.