Menopoza ilişkin belirti tarama listesinin kırsal kesim için geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Reliability and validity study of symptom check list (scl) related to menopause in the rural region
  1. Tez No: 81925
  2. Yazar: GÜLCAN ALITKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu araştırmada kırsal kesim için Menopoza ilişkin Belirti Tarama Listesi geliştirilmiş, geliştirilen ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmanın birinci amacı, kırsal kesimde menopoza ilişkin olarak ortaya çıktığı öne sürülen belirtileri ölçmek için, kırsal kesime özgü menopoza ilişkin belirti tarama listesi geliştirmek, geçerliğini ve güvenirliğini belirlemekti. Araştırmanın ikinci amacı, kırsal kesimde yaşayan üç farklı yaş grubu arasında, menopoza ilişkin belirtiler açısından fark olup olmadığını ve yaş değişkeni ile birlikte deneklerin çeşitli sosyo-demografik özelliklerinin (çocuk sayısı, ailedeki birey sayısı ve menopoza girme yaşı) menopoza ilişkin belirtileri yordamadaki gücünü belirlemekti. Araştırmanın üçüncü amacı, menopoza ilişkin belirtilerin faktörlerini ortaya koymak ve kırsal kesimde yaşayan üç farklı yaş grubu arasında menopoza ilişkin faktörler açısından fark olup olmadığını belirlemekti. Ayrıca yaş değişkeni ile birlikte, deneklerin çeşitli sosyo-demografik özelliklerinin menopoza ilişkin faktörleri yordamadaki gücünü belirlemekti. Araştırmanın dördüncü amacı farklı yaş gruplarındaki kadınlarda menopoza ilişkin tutumlar ve tutumlar ile menopoza ilişkin belirtiler arasındaki ilişkiyi incelemekti. Araştırmanın örneklemini Çorum'un Tuğlu köyü ve civarında oturan, 35-64 yaşlan arasında ve okuma yazması olmayan, üç farklı yaş grubunun (35-44, 45-54 ve 55-64) toplamı olan 380 kadın denek oluşturmuştur. Araştırmada kırsal kesim için geliştirdiğimiz Belirti Tarama Listesi, ve yine kırsal kesim için geliştirilen Menopoza İlişkin Tutumları Belirleme Formu, menopoza ilişkin belirtileri ve tutumları ölçmek amacıyla kullanılmıştır. Verilerin analizinde Korelasyonlara Dayalı Madde Analizi, ANOVA, Regresyon Analizi, Faktör Analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği kullanılmıştır.Ill Araştırmamızda geliştirilen ölçeğin geçerlik ve güvenirliğinin yeterli düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırma bulgularımız, menopoz döneminde ortaya çıktığı öne sürülen belirtilerin, 45-54 yaş grubunda daha yoğun yaşandığını göstermiştir. Buna ek olarak menopoza ilişkin belirtiler diğer çalışmalarda olduğu gibi vazomotor, somatik ve psikolojik olmak üzere üç faktör altında toplanmıştır. Faktör yapılarına ilişkin bulgular, kırsal kesim ömekleminde en çok görülen belirtilerin vazomotor faktör altında toplanan (sıcak basması ve soğuk terlemeler v.b.) belirtiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca vazomotor ve psikolojik faktör altında toplanan belirtilerin, 45-54 yaş grubunda, somatik faktör altında toplanan belirtilerin ise doğası gereği 45-54 ve 55-64 yaş grubunda yoğunlaştığı görülmüştür. Bunun yanısıra bulgular, genel belirti düzeyinin ve vazomotor, somatik ve psikolojik faktörlerin yordanmasında anlamlı katkısı olan değişkenin sadece yaş düzeyi olduğunu göstermiştir. Diğer bağımlı değişkenimiz olan tutumlara ilişkin bulgularımız ise ülkemizdeki ve batı ülkelerindeki çalışmaların aksine; menopoza ilişkin belirtiler ile tutumlar arasında bir ilişki olmadığını ve menopoza ilişkin tutumların, yaş değişkeninden etkilenmediğini ortaya koymuştur. Araştırma bulguları diğer ülkelerde yapılan çalışmaların sonuçları çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The present study was designed to develop Symptom Check List (SCL) related to menopause in the rural region. The primary aim of the study was to develop SCL to measure menopausal symptoms in the rural areas and examine the reliability and validity of the SCL. The second aim of the study was to investigate the menopausal symptoms according to different age groups and the predictive power of different socio-demographic variables (age, children number, menopausal age) on menopausal symptoms. The third aim of the study was to investigate the factors of the SCL and the predictive power of different socio-demographic variables on these factors. The fourth aim of the study was to investigate the attitudes toward the menopause in different age groups. The relationship between the menopausal symptoms and the attitudes toward the menopause were investigated as well. The sample consisted of 380 illiterate women subjects with a range of 35-64 forming 3 different age groups (35-44, 45-54 ve 55-64) who live in Tuğlu village near Çorum. The Symptom Check List and The Attitudes Toward the Menopause Questionnaire were used to examine the menopausal symptoms and the attitudes toward the menopause. Data were analyzed using Item Analysis, ANOVA, The Principle Component Analysis -with Varimax Rotation-, Stepwise Multiple Regression Analysis and Pearson Moments Correlation Technics. The results indicated that the reliability of SCL was found to be significant. There were significant differences between all age groups on menopausal symptoms. The highest mean was observed in the 45- 54 aga Qfoup. The, Fgöor analysis, of the SCL idantified threa factors, labelled vazomotor, somatic and psychological. The vazomotorsymptoms (hot flush, cold sweats etc.) were more frequent than somatic and psychological in our subjects. The vazomotor and the psychological symptoms had the highest mean in the 45-54 age group but the somatic symptoms had the highest mean in the 45-54 and 55- 64 age groups. Age was the only significant predictor for both the menopausal symptoms and the factors. There were not significant correlation between the menopausal symptoms and the attitudes toward the menopause. Additionally, it was not found a difference in the attitudes toward the menopause between the three age groups. The findings of the study were discussed within the framework of other results of studies in different countries.